Altın emin adımlarla 2021 yılının zirvesinde

Borsa İstanbul'da düşüş bugün de devam ederken; dolar, euro ve altın tırmanışta. Doların 8,16 TL'ye çıktığı dakikalarda 24 ayar altının gram fiyatı 467 TL ile 2021 yılının rekorunu kırdı. Gümüş de "sarı fırtına"yı takip ediyor. Bazı yabancı bankalar dolar için yıl sonu tahminlerini 10 TL'ye yükseltti.

KRONOS 21 Nisan 2021 EKONOMİ

20 Mart’ta gece yarısı kararnamesi ile Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı koltuğuna geçen Şahap Kavcıoğlu başkanlık ettiği ilk Para Politikası Kurulu’nda haftalık repo faizine selefinin çıkardığı seviye olan yüzde 19’da sabit tutmuştu.

Ancak “gerektiğinde ilave sıkılaştırma yapılacak” ibaresinin para politikası metninden çıkarılması iktisatçılar tarafından “faiz indirimleri için kapı aralandı şeklinde yorumlanmıştı. Kavcıoğlu’nun Saray’ın faiz indirimi beklentilerine cevap vereceği belirtilirken, TL’de değer kaybı hızlandı.

DOLAR 8,20 TL’YE DOĞRU TIRMANIŞTA

Türkiye saati ile 12.20’de dolar 8,16 TL, euro 9,80 TL’den satıldı. Aynı dakikalarda gram altın 467 TL seviyesinde bulunuyor. İstanbul Kapalıçarşı’da çeyrek altın 765 TL, Cumhuriyet altını 3 bin 87 TL oldu.

Birçok yabancı bankan dolar için yıl sonu beklentisini 10 TL’ye kadar çıkardı.

Altının ons (31,10 gram) fiyatı, Amerikan hazine tahvil faizlerindeki gerileme ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) vak’a sayılarındaki artışın ekonomik toparlanmaya dair yol açtığı endişelerle 1.780 dolar ile şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Gümüşün ons fiyatı 25,96 dolara, 999 ayar has gümüşün gramı ise 6,80 TL.

BORSA İSTANBUL’DA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Küresel piyasalar ise salgın endişeleriyle son günlerdeki iyimser seyrini bugün kaybetti.  Asya borsaları ve ABD borsaları vadeli işlemleri bazı ülkelerdeki koronavirüs vak’a sayılarındaki artışın küresel ekonomik büyüme ve petrol talebine dair endişelere yol açmasıyla geriledi.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi gün içinde yüzde 1’e yakın değer kaybederek 1.337 puana kadar geriledi. Endeksler içinde bankalar yüzde 1,5, finansal kuruluşlar yüzde 4,9 değer kaybetti.

Dolar endeksi, ABD Hazine tahvil getirilerinin baskılanmasıyla gerileyerek yedi haftanın en düşük seviyesine yakın seyretti.

Dolar endeksi 3 Mart’tan bu yana gördüğü en düşük seviye olan 90,85’e kadar geriledikten sonra Asya piyasalarında 91,19 seviyesinden işlem gördü. Endeks bu ay yüzde 2,2 düşüş kaydetti.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com