Altın ve gümüş ralli için gün sayıyor

2020 yılında 2 bin 74 doların eşiğinden dönen altın 1.750 dolar civarında seyrederken, gümüş de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında önce 11 dolara kadar gerilese de 30 dolara kadar tırmandı. Uzmanlar her iki metal için "Ralli öncesi son turlar." uyarısında bulunuyor.

KRONOS 19 Mart 2021 EKONOMİ

Altın 2020 yılında 2 bin 74 doların eşiğinden dönerken zirve ile bugünkü seviye ile zirve arasında 350 dolar fark var. Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında 14 dolardan 30 dolara kadar tırmanan gümüş de 26 dolar civarına demirledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 1,9 trilyon dolar tutarındaki teşvik paketinin her iki metal başta olmak üzere emtia için “doping” olarak görülüyor.

Uzmanlara göre altın ve gümüş “al” bölgesinde. Emtia piyasalarında “süper döngü” tahmini yapılırken, birçok analist altın ve gümüşün de ralli için gün saydığını belirtiyor.

10 yıllık Amerikan Hazine tahvilinin getirilerinin yüzde 1,70 seviyesini aşması ve güçlenen ABD Doları altın fiyatlarını 1.740 dolar eşiğinde yavaşlattı.

“PARA BOLLUĞU ALTIN VE GÜMÜŞE YARAYACAK”

Julias Baer analisti Mark Matthews, “Altın şu an satın alma topraklarında.” diyor. Merkez bankalarının halen gevşek para politikası uygulaması ve özellikle gelişmiş ülke ekonomilerinde hükûmetlerin çok sayıda mali teşvikte bulunmasının yol açtığı para bolluğunun altına yarayacağını belirten Matthews, bundan ötürü altın almanın doğru bir strateji olacağını söylüyor.

Barrick Gold Genel Müdürü Mark Bristow, mali piyasalarda gerçek bir değeri olmayan varlıkları biriktiren yatırımcılarla birlikte “aşırı coşku” olduğunu vurguluyor. Altın fiyatlarının yakında yükselmesini beklediğini kayededen Bristow, Covid-19 salgını sırasında piyasaya giren ek likiditenin altına talebi artıracağını dile getiriyor.

“TAHVİLDE DÜZELTME BAŞLAYINCA ALTINA GEÇECEKLER”

US Global Investors Genel Müdürü Frank Holmes da ABD’de tahvil getirilerinin sonsuza kadar “hiperbolik olarak” artamayacağını ve önümüzdeki günlerde düşüşe geçerek risk varlıkları için pozitif bir ortam oluşturacağını tahmin ediyor.

Holmes şöyle diyor: “10 yıllıkların getirisi S&P 500’ün getirisinin üzerine çıkınca borsalardan tahvil piyasalarına bir akış gerçekleşti. Fakat burada yaşanacak bir düzeltme altın, gümüş, borsa ve kripto paralar için olumlu olacak.”

GÜMÜŞ İÇİN 50 DOLARIN ÇIKIŞ KAPISI 30 DOLAR

FxEmpire analisti Christopher Lewis, gümüş için 50 dolara uzanan çıkış kapısının 30 dolar olduğu görüşünde. Aşağı düşülmemesi gereken seviye olarak ise 24 doları gösteren analist, Amerikan 10 yıllık kâğıtlarının faizleri hızlı yükselmeye devam etmedikçe bu seviyelerin altını muhtemel görmüyor.

The Daily Reckoning için yazdığı bir analizde Dan Amoss da mali teşvik ile başlayan işlem turunda öne çıkacak yatırım enstrümanları arasında başı emtianın çekeceğini söyleyerek, ‘enerji, temel gıda ürünleri, bakır gibi temel metaller ve gümüş gibi hem parasal hem endüstriyel metallerin’ satın alma potasına gireceğini belirtiyor.


 

Altını hâlâ sevdiğini dile getiren Amoss yine de gümüşün altından daha iyi performans göstereceğini düşünüyor. Dünya gazetesinin haberine göre artan enflasyona karşı Fed’in faiz oranlarını sabit tutmaya devam edeceğini belirten Amoss, bunun yol açacağı negatif faiz ortamının gümüşü 50 dolara götüreceğini söylüyor.

GÜMÜŞÜN YAPTIKLARI YAPACAKLARININ GARANTİSİ

Gümüş piyasasında daha önceki hareketleri analiz eden uzmanlara göre beyaz metalin ayı piyasasına geri dönmeye hiç niyeti yok.

Gümüş ons fiyatı Covid-19 döneminde 11,75 dolara düştükten sonra 5 ay içinde 30 dolara dayandı. Ağustos ayında yaşanan düzeltme hareketinin ardından 7 aydır fiyatlar 23-28 dolar aralığında tutunuyor.

Değerli metaller analisti Peter Krauth’a göre fiyatlarda bir çöküş yaşansaydı, bunu çoktan görürdük ve 18 dolara kadar geri giderdik. Ancak gümüş, altındaki sert düşüşe karşın daha güçlü durdu ve bundan sonra sıçrama yapmaya aday metallerden biri.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com