‘Amca amcadır, dayı dayıdır’: 23 yaşındaki hemşirelik öğrencisi de gözaltında

Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Esengül Arslan, yurt dışındaki akrabalarının gönderdiği harçlıklar 'terör finansmanı' sayılarak gözaltına alındı. Aslan bugün hakim karşısına çıkacak.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 31 Mayıs 2024 GÜNDEM MANŞET

Esengül Arslan, dört gündür Vatan Emniyet'te gözaltında tutuluyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın “90 FETÖ’cüyü yakaladık” diyerek duyurduğu operasyonlarda gözaltına alınan kişilerden birinin, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Esengül Arslan’ın olduğu ortaya çıktı.

Arslan’ın gözaltına alınma gerekçesi ise okul ihtiyaçlarını karşılaması için yurt dışındaki akrabaları tarafından gönderilen paraların terör finansmanı nitelenmesi.

Esengül Arslan’ın Kronos’a konuşan annesi Gülizar Arslan, “Kızım üç senedir İstanbul’da hem okuyor hem de çalışıyor. 4. Levent’te iki arkadaşıyla ev tuttu. Kirası 16 bin TL. Yurt dışından farklı hesaplardan hesabına para gönderildiği için gözaltına aldıklarını söylediler. Yurt dışında oğlum var, amcası, dayısı var. Yurt dışına giden yabancı olmuyor ki… Amca amcadır, dayı dayıdır.” dedi.

“KIZIM DA TUTUKLANIRSA BEN NE YAPACAĞIM”

6 Şubat depreminde evlerinin yıkıldığını belirten Arslan şöyle devam etti: “Eşim de tutuklu olduğu için kızım bize de yardımcı oluyordu. Marketlerde çalıştı, 2 ve 3. sınıflara matematik-Türkçe dersi veriyor. Ev temizliğine kadar gitti. Ben de 6 sene yatalak bir kadına baktım. Malatya’daki evimiz depremde yıkıldı. Adıyaman’da köyde annemin yanında kalıyorum. Ev yok, bark yok. Yola çıktım, kızımın mahkemesine gidiyorum. Eşim Malatya Akçadağ’da tutuklu. Kızım İstanbul’da tutuklanırsa ben hangi tarafa mekik dokuyayım?”

BABASI DA 6 YILDIR TUTUKLU

Esengül Arslan’ın babası, KHK’lı sınıf öğretmeni Aziz Arslan’ın Bank Asya’ya para yatırdığı, kapatılan kurumlarda çalıştığı suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası verildiği ve altı yıl önce tutuklandığı belirtildi.

İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Arslan’ın bugün mahkemeye çıkacağı öğrenildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com