Amin Maalouf: Dünyanın geçirdiği kaza bize umut aşılamalı

9. Türkiye Yayıncılık Kurultayının açılış konuşmasını yapan Lübnanlı  yazar Amin Maalouf, "Dünya bir kaza geçiriyor; bu kaza bizlere umut aşılamalı." dedi.

KRONOS 26 Haziran 2020 KÜLTÜR

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene online olarak gerçekleştirdiği 9. Türkiye Yayıncılık Kurultayı Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Hugo Setzer ve dünyaca ünlü Lübnanlı yazar Amin Maalouf’un çevrimiçi yaptıkları açılış konuşmalarıyla başladı.

Türkiye’den ve dünyadan farklı alanlarda uzman birçok yayıncının ve yazarın bir araya geldiği kurultayın açılış konuşması yapan dünyaca ünlü Lübnanlı yazar Amin Maalouf, “Dünya bir kaza geçiriyor; bu kaza bizlere umut aşılamalı.” dedi. Maalouf, bu kaza sonrasında hayatın eskisi gibi olmayacağını belirterek, “Ancak bu, illaki hayatın daha kötüye gideceği anlamına gelmiyor. Bazı açılardan iyiye de gidebilir.” dedi.

Maalouf ayrıca şunları söyledi:

“Kaygı verici bir dönemden geçiyoruz. Aynı zamanda bizleri her şeye daha açıklıkla, dikkatle, özenle bakmaya iten bir dönem bu. Dünya değişiyor. Hatta bazen bana dünya bir kaza geçirmiş gibi geliyor. Bizler de kaza geçirdiğimizde, hayatın kazadan önceki gibi olmadığını söyleriz. Kişisel bağlamda, iş hayatımızda, gelecek planlarımızda kaza pek çok şeyi değiştirebilir. Hayatımızda daha önce görmediğimiz ve muhtemelen bir daha da göremeyeceğimiz kadar şaşırtıcı olan şey ise, bu kazayı aynı anda bütün insanlığın geçirmiş olması.

“HAYAT ESKİSİ GİBİ DEVAM ETMEYECEK”

Hepimiz, artık hayatın eskisi gibi devam etmeyeceği kanısındayız. Ancak bu, illaki hayatın daha kötüye gideceği anlamına gelmiyor. Bazı açılardan iyiye de gidebilir. Muhtemelen, gerçekten sakınılması gereken önemli şeylerin daha çok bilincinde olacağız. Muhtemelen, dünyanın hali, gelişimi üzerine düşünmeyi daha da önemseyeceğiz. Sorgusuz sualsiz kabul ettiğimiz şeyleri, bugün aynı şekilde kabul edemeyeceğimizi, artık her birini ciddi ciddi, derinlemesine düşünmemiz gerektiğini hissediyoruz. Eskisinden de çok. Bu açıdan bakıldığında, dünyanın geçirdiği bu kaza hayırlara vesile olabilecekmiş gibi geliyor bana. Dolayısıyla bu kaza, bizlere daha çok umut aşılamalı; bizi kültüre, düşünceye itmeli; biz yazarları ve yayıncıları, yararlı olmak yükümlülüğü taşıdığımız halkların ilerlemesine adamalı.”

Açılış oturumunda konuşan Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkanı Hugo Setzer ise, Nobel Barış ödülü sahibi Güney Afrikalı piskopos Desmond Tutu’nun, “Umut, tüm karanlığa rağmen ışığın var olduğunu görebilmektir.” sözünü hatırlatarak bitirdiği konuşmasında, “Hep birlikte, bu krizin getirdiği zorlukların üstesinden gelip bize sunduğu fırsatları yakalayacağımıza dair hiç şüphem yok.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com