Anayasa değişikliği için kaç milletvekilinin oyu gerekiyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilen anayasa değişikliğinin kabul edilmesi için 400, değişikliğin halk oyuna sunulabilmesi için 360 milletvekilinin oyu gerekiyor.

SÜLEYMAN ÖZKAYA 02 Şubat 2021 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de  “yeni bir anayasayı tartışmanın vaktinin geldiğini” söyledi. Erdoğan’ın söylediği gibi Cumhur İttifakı’nın yeni bir anayasa değiştirme gücü var mı? Yeni anayasa değişikliği için kaç milletvekilinin oyu gerekiyor?

Anayasa değişikliği yapmak için Meclis’in üçte iki çoğunluğunun onayını almak gerekiyor. Yani şu anda 400 milletvekilinin değişikliğe evet demesi gerekiyor. Meclis’in üçte iki çoğunluğunu almış anayasa değişikliği onaylaması için Cumhurbaşkanına gönderilecek. Cumhurbaşkanı tarafından değişiklik yeniden görüşülmesi için Meclis gönderilebilir veya onaylanabilir. Onaylanması durumunda yasa değişikliği gerçekleşmiş olur. Cumhurbaşkanın onaylamadığı anayasa değişikliği Meclis’te aynen kabul edilirse Cumhurbaşkanı tarafından bu kez değişiklik halk oyuna sunulabilir veya onaylanabilir.

Anayasa değişikliği üçte iki çoğunlukla değil de beşte üç çoğunlukla kabul edilirse ne olur? Milletvekili sayısının beşte üçünü oluşturan 360 ila 400 rakamları arasında bir oy oranıyla değişikli kabul edilmesi durumunda ise değişiklik Cumhurbaşkanı tarafından iade edilmediği taktirde halk oyuna sunulur. Halk oylamasında geçerli oylardan bir fazlasını alması durumunda değişiklik teklifi yasalaşmış olur.

AKP’nin Meclis’te şu anda 289 milletvekili bulunuyor. Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin ise 48 milletvekili bulunuyor. İki partinin milletvekillerini toplamı şu anda 337’ye ulaşıyor. Bu sayıyla anayasa değişikliğini halk oyuna sunmak için geçerli 360 sayısına ulaşmıyor.


 

Bu durumda iktidarın yeni bir anayasa için muhalefetin desteğini alması şart. Anayasa değişikliklerinde oylamanın gizli yapıldığından hareketle anayasa değişikliğini halk oylamasına götürecek sayıya ulaşabilse bile halk oylamasında isteği sonucu elde etmesi mümkün görünmüyor. Son yapılan anketlerde Cumhur İttifakı iki partinin oy oranın yüzde 40 civarında olduğu görülüyor. Halkın Cumhurbaşkanlığı sistemine olan desteği ise yüzde 30’lar seviyesine düşmüş durumda.

Cumhur İttifakı’nın anayasa değişikliği yapabilecek ne gücü ne de değişiklik için toplumsal desteği var.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com