Andrzej Duda: LGBTİ savunuculuğu komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, LGBTİ savunulucuğunun komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji olduğunu söyledi. Hak savunucuları ve siyasi rakipleri Duda'nın sözlerine sert tepki gösterdi.

KRONOS 15 Haziran 2020 DÜNYA

Polonya’da 28 Haziran tarihinde yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yürüttüğü seçim kampanyasında bazı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Duda’nın sözleri tartışılıyor. İktidar partisi olan milliyetçi PIS partisinin müttefiki olan Cumhurbaşkanı Duda, ailesinin 40 yıl boyunca komünizm ideolojisi ile boğuştuğunu söyleyerek, “Onlar bu mücadeleyi, çok daha yıkıcı olan yeni bir ideoloji ortaya çıksın diye yürütmedi” diyerek LGBTİ hakları savunucularını hedefe koydu.

Polonya’nın güney batısında yer alan Brzeg kasabasında düzenlediği miting sırasında taraftarlarına seslenen Duda, LGBTİ hakları savunucularını hedef yapmasına tepki, seçimlerdeki en büyük rakibi Rafal Trzaskowski’den geldi. Varşova Belediye Başkanlığı görevini yürüten Trzaskowski, LGBTİ haklarının korunması gerektiğini ve kendi seçim propagandasının en önemli parçası olduğunu belirtti.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, hafta başında ‘’Çocukları LGBTİ ideolojisinden koruma ve kamu kurumlarında LGBTİ ideolojisini yayılmasını önleme” gerekçesiyle yasakçı bir bildiri imzalamıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com