Ankara’da 14,5 milyar liralık sır

Merkezi idare bütçesi ocak ayında 30 milyar TL fazla verirken, gelir kalemlerinden birinde izaha muhtaç tutarda paranın kaynağı tespit edilemedi.

KRONOS 16 Şubat 2022 EKONOMİ

Merkezi idare bütçesi 2021 yılının ilk ayında 30 milyar Türk Lirası (TL) fazla verdi. Ancak bütçenin gelir kalemlerinden biri olan Kurumlar Vergisi gelirlerinin 30 kat birden artmış olması dikkati çekti.

14 milyar 497 milyon liralık Kurumlar Vergisi tahsilatının sırrı, hangi şirket ya da kurumların ödediği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi açıklamasında yer almadı.

BAYRAM DEĞİL, SEYRAN DEĞİL: NEREDEN ÇIKTI BU PARA?

Bütçede büyük soru işaretlerine yol açan Kurumlar Vergisi her yıl nisan ayında beyan ediliyor ve nisan ayı sonuna kadar da Maliye’ye ödeniyor. 2021 yılında kâr elde eden özel şirketler, Merkez Bankası, kamu bankaları ve kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) de dahil olmak üzere vergi mükelleflerinin 2021 yılı vergilerini nisan ayından önce ödemesi için kanuni bir yükümlülük yok.


 

Buna rağmen “ocak ayı bütçesinde yaklaşık 15 milyar liralık vergiyi kimin, ne maksatla ödediğine” dair soru cevapsız kaldı. “Dövize endeksli mevduat “DEM)” olarak bilinen kur korumalı TL mevduata (KKM) geçen bazı şirketlerin Hazine Bakanlığı’nın talebi üzerine ek beyanname verip erken ödeme yapmış olabilecekleri iddia ediliyor.

Sözcü gazetesine mülakat veren bir kaynak, “Böylesine büyük bir gelirin nasıl oluştuğu halka açıklanmalı. Aksi halde sıra dışı bir işlem olarak bütçe güvenilirliğini zedeleyebilir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise, sorulara cevap vermedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com