Anket: Bugün genel seçim olsa CHP birinci parti çıkıyor

AREA'nın anketine göre, bugün seçim olsa yüzde 34,4 ile CHP birinci, yüzde 32.5 ile AKP ikinci parti olarak çıkıyor. DEM Parti yüzde 9.9’la üçüncü, MHP yüzde 9.1’le dördüncü parti oluyor.

KRONOS 25 Nisan 2024 GÜNDEM

Yerel seçimde  CHP’nin yarım asır sonra ilk kez birinci parti olarak çıkması, AKP’nin de ikinciliğe düşmesinin yankıları devam ederken, öte yandan da erken seçim tartışmaları yaşanıyor. Anket şirketleri de seçim sonrası araştırmalarına hemen başladı. AREA’nın anketine göre, bugün seçim olsa yüzde 34,4 ile CHP birinci, yüzde 32.5 ile AKP ikinci parti olarak çıkıyor. Araştırmada DEM Parti yüzde 9.9’la üçüncü, MHP yüzde 9.1’le dördüncü parti oluyor.

Cumhuriyet’in haberine göre katılımcılara “Bugün milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz” sorusu yöneltildi. Araştırma 26 il, 92 ilçede 3 bin 62 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi.

Sonuçlara göre, “Bugün milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz” sorusuna kararsızlar işlendikten sonra yüzde 34,4 ile CHP, yüzde 32.5 ile AKP yanıtı verildi. Araştırmada, DEM Parti yüzde 9.9’la üçüncü, MHP yüzde 9.1’le dördüncü parti oluyor.

Yüzde 7’lik seçim barajı nedeniyle TBMM’ye dört parti girebiliyor. Yeniden Refah Partisi (YRP) oyunu yüzde 2,8 artırarak yüzde 5.6’ya yükseltmesine karşın parlamento dışı kalıyor.

CHP’de 2023 milletvekili seçimine göre yüzde 9’luk oy artışı, AKP’de yüzde 3.1’lik oy düşüşü gözleniyor.

KARARSIZLAR YÜZDE 22,7

Kararsızların oranı ise dikkat çekti. Yüzde 22.7’lik kararsız seçmenin analizinde yüzde 8.1’inin 18-34 yaş aralığında olduğu yüzde 9.2’sinin lise eğitimli olduğu belirlendi. Ayrıca kararsızların yüzde 8,9’u kendisini milliyetçi, yüzde 7.4’ü merkez sağ seçmen olarak niteliyor. Bir diğer veriye göre kararsız seçmenlerin yüzde 5.9’u yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’na, yüzde 5.1’i de 2023 milletvekili seçimlerinde AKP’ye oy verdiğini dile getiriyor. Bu verilere göre kararsızlar daha çok milliyetçi, Atatürkçü ve merkez sağ görüşlü kişilerden oluşuyor.

Öte yandan ankette, “Sizce CHP’nin ülkeyi yönetecek kadroları var mı?” sorusu da yöneltildi. Bu soruya yüzde 39.5 olumlu, yüzde 49.5 olumsuz yanıt verildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com