Antalya, Manisa ve Malatya’da yeni gözaltı ve tutuklamalar

KRONOS 23 Şubat 2018 GÜNDEM

Antalya merkezli 4 ilde Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında 23 kişi gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, ByLock kullandığı gerekçesiyle 17’si kadın, 30 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı. Antalya kent merkezi, Alanya, Manavgat, Kemer, Kaş, Elmalı ve Serik ilçeleri ile Adana, Burdur, Isparta’da 23 kişiyi gözaltına aldı. 7 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Operasyonda eski KOM ve Tanık Koruma Daire Başkan Yardımcısı ikinci sınıf emniyet müdürü Mustafa Pınarcı gözaltına alındı. Operasyonda ayrıca bir emniyet amiri, bir komiser ve bir polis memurunun gözaltına alındığı belirtildi. Pınarcı’nın ByLock kullanıcısı olduğu ve güvenilirliği üst düzeyde olan ‘şakirt’lerinden olduğu yönünde yazılar bulunduğu öne sürüldü.

Malatya’da da aynı soruşturma kapsamında çok sayıda adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 14 kişi gözaltına alındı.

‘ByLock’ gerekçesiyle çok sayıda adreste arama yapıldı. KHK ile kapatılan vakıf yöneticilerinin de aralarında bulunduğu, 2’si İstanbul’da olmak üzere toplam 14 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyete götürülerek sorguya alındı.

Manisa’da ‘askeri sorumluları’ndan olduğu gerekçesiyle aranan üniversitesi öğrencisi F.K., İstanbul’da gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında, Manisa’daki ‘askeri sorumluları’ndan olduğu öne sürülen ve daha önce hakkında yakalama kararı çıkarılan Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencisi F.K.’nin İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde olduğu tespit edildi. F.K.’nin bulunduğu adrese, 20 Şubat günü operasyon düzenledi. F.K., polis operasyonuyla gözaltına alındı. Evde yapılan aramada ele geçirilen cep telefonu, USB bellek ve bilgisayara incelenmek üzere el konuldu. F.K., Manisa’ya getirilip, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. F.K.’nin Manisa’daki kışlada bulunan bir grup askerin sorumlusu olduğu ileri sürüldü.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com