Antep’te 16 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförüne 22 yıl hapis istendi

Antep'te 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında otobüs şoförü Abdulkadir M. hakkında, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" iddiasıyla 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

KRONOS 11 Kasım 2022 GÜNDEM

Antep’te kaza yapan araca müdahale edenlere yolcu otobüsünün çarpması sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği olayda otobüs şoförü hakkında 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı.

Otobüs şoförü tutuklu sanık Abdulkadir M. hakkında, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” iddiasıyla 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianame, Nizip Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

‘DİREKSİYON HAKİMİYETİNİ KAYBETTİ’

Kazanın ardından görevlendirilen üç adli trafik bilirkişisinden oluşan heyetin hazırladığı rapora da yer verilen iddianamede, Gaziantep-Şanlıurfa karayolunun 26. kilometresinden sonra yolun eğimli ve hafif virajlı olması nedeniyle otobüs şoförünün direksiyon hakimiyetini kaybettiğine dikkat çekildi.

Şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmeye başlaması ile aracın son durduğu nokta arasındaki mesafenin 387 metre olarak belirlendiğine işaret edilen raporda, sürücünün 387 metre boyunca yaptığı manevralar ile gerek yoldaki gerekse su tahliye kanallarındaki fren izlerine vurgu yapıldı.


 

‘ÖMRÜNÜ TAMAMLAYAN LASTİKLERİ KULLANMAYA DEVAM ETTİ’

Raporda, ön ve arka lastiklerin kullanıma uygun olmadığı ifadeleri de yer aldı. Raporda şunlara dikkat çekildi:

“Şüphelinin otobüs lastiklerinin kullanım ömrünü tamamlandığını bilmesine rağmen otobüs lastiklerini kullanmaya devam ettiği anlaşılmıştır. Şüphelinin 5 yıllık şoförlük tecrübesi göz önünde bulundurulduğunda, seyir güvenliğini tehlikeye sokacak davranışlarda bulunduğu, yola gereken dikkati vermeden ve direksiyon hakimiyetine özen göstermeden seyretmesi neticesinde etkili fren tedbirine başvuramadığı belirlenmiştir. Tüm bu tehlikeli davranışları gerçekleştirirken herhangi bir kaza neticesinin meydana gelebileceğini öngörmesine rağmen, şoförlük bilgi ve deneyimine, içinde bulunduğu koşullara, tecrübelerinin olumsuz neticelenmemesine olan güveni sebebiyle, ölüm veya yaralanma ile neticelenebilecek herhangi bir kazanın meydana gelmeyeceğine ya da meydana gelse dahi bu türden bir kazayı önleyebileceğine güvenerek hareketine devam etmek suretiyle, öngördüğü ancak gerçekleşmesini istemediği kazaya sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.”

20 Ağustos’ta meydana gelen kazada, aralarında iki basın mensubunun da bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com