Apple’a şantaj yapan Türk’e iki yıl hapis cezası

KRONOS 24 Aralık 2019 DÜNYA

Apple’a şantaj yaparak 133 bin İngiliz sterlini değerinde Bitcoin ve iTunes kuponu talep eden Türk bilgisayar korsanı Kerem Albayrak iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Albayrak’ın cezası, 300 saat kamu hizmetine ve altı ay boyunca elektronik kelepçe takma uygulamasına dönüştürüldü.

Çektiği ve YouTube’a yüklediği videoda, Albayrak, 300 milyon iCloud hesabını çaldığını iddia etmiş ve Apple’dan para istemişti.

Onedio’daki habere göre, Albayrak mahkemedeki ifadesinde, siber suçun içine girdiğinde ve yükselmeye başladığında her şeyin daha ilgi çekici hale geldiğini söyledi ve, “İnternette gücünüz olduğunda herkes size saygı duyuyor. Bu da şöhret sahibi olmanızı sağlıyor. Bugünlerde herkes bunu kovalıyor” dedi.

İngiltere Ulusal Suç Teşkilatı NCA kıdemli araştırmacısı Anna Smith ise, Albayrak’ın adaletten kaçabileceğine inandığını söyledi ve, “İnsanların kişisel bilgilerini ele geçirdikten ve çok uluslu büyük bir şirkete şantaj yaptıktan sonra adaletten kaçabileceğine inanıyordu. Amacı şöhrete ve paraya ulaşmaktı; ancak NCA, siber suçluları adalete teslim etmeye kararlıdır” yorumunu yaptı.

22 yaşındaki Albayrak, 319 milyon iCloud hesabını ele geçirdiğini iddia ederek Apple’a şantaj yapmış daha sonra NCA tarafından Londra’daki evinde yakalanmıştı. Albayrak’ı tutuklayan kolluk kuvvetleri, Türk hacker’ın telefon, bilgisayar ve sabit diskler dahil olmak üzere tüm dijital cihazlarına el koymuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com