Asgari ücret Avrupa’da ne kadar, Türkiye kaçıncı sırada?

Türkiye, ara zam gelmesine rağmen Euro bazında asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye'de döviz bazında net asgari ücret 316 Euro, brüt asgari ücret ise 372 Euro olacak.

TARIK ENGİN 20 Ekim 2022 EKONOMİ

Türkiye’de 2022 ortasında asgari ücrete yapılan ara zam belli oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yüzde 30 zam yapıldığını duyurdu. Böylelikle net asgari ücret 5 bin 500 TL oldu. Net asgari ücret güncel kurlar baz alındığında 316 Euro ediyor. Brüt asgari ücret ise 6 bin 471 TL olacak. Peki Türkiye’de 2022 yılında asgari ücret ne kadar ve kaçıncı sırada yer alıyor? En yüksek asgari ücret hangi ülkede? Türkiye asgari ücrette 2022’de kaçıncı sırada?

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2022 yılının ilk yarısında uygulanacak asgari ücretleri açıkladı. Türk lirasının son aylarda Euro karşısında değer kaybetmesiyle asgari ücret Türkiye’de Euro bazında ciddi bir düşüş gösterdi. Türkiye’de yılın ilk yarısında 393 Euro olan brüt asgari ücret yılın ikinci yarısında yapılan ara zamma rağmen 372 Euro’ya kadar geriledi. Avrupa’dan 26 ülke içinde Türkiye sondan 3. sırada yer alıyor. Güncel kurlar baz alındığında, Türkiye’de Euro bazında net asgari ücret ise 316 Euro seviyelerinde değer görüyor. Asgari ücret son 13 yılın en düşük seviyesine inmiş durumda.

İŞTE ASGARİ ÜCRET SIRALAMASI

Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına verdiği brüt asgari ücretler ele alındığında zirvede Lüksemburg yer alıyor. 2022 yılının ilk yarısına ait olan verilere göre brüt asgari ücretin 2 bin 257 Euro olduğu Lüksemburg zirvede bulunurken, ikinci sırada bin 775 Euro ile ada ülkesi İrlanda geliyor.

614 BİN NÜFUSLU LÜKSEMBURG AÇIK ARA LİDER

Batı Avrupa’da denize kıyısı olmayan ve başkenti, ülke adıyla aynı olan Lüksemburg, toplamda 614 bin nüfuslu bir ülke olmasına rağmen vatandaşlarına verdiği asgari ücret ile zirvede yer alıyor. Brüt olarak 2 bin 257 Euro asgari ücret veren Lüksemburg, istikrarlı, yüksek gelirli, büyüme hızı yüksek bir ekonomi olmasının yanı sıra, enflasyon ve işsizlik oranları da çok düşük bir ülke konumunda. Lüksemburg’un açık ara lider olduğu alanda en yakın takipçisi bin 775 Euro ile İrlanda olurken, bu ülkeleri Hollanda (1725 Euro), Belçika (1658 Euro), Almanya (1621 Euro) ve Fransa (1603 Euro) takip ediyor. Türkiye’nin Akdeniz’de enerji kaynakları için mücadele içinde olduğu komşu ülke Yunanistan’da ise brüt asgari ücret 774 Euro oldu.

TÜRKİYE SONDAN ÜÇÜNCÜ

2022 yılının ilk yarısı baz alınan verilerde, en düşük asgari ücret veren ülke 248 Euro ile Arnavutluk oldu. 25 ülkenin yer aldığı listede Türkiye en az asgari ücret veren 3 ülkeden biri konumunda. Türkiye, Avrupa ülkelerinden Sırbistan (401 Euro) ve Karadağ (533 euro) gibi ülkelerin de gerisinde kaldı. Türkiye’de ara zammın ardından 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla brüt olarak 372 euro asgari ücret verilecek.

AB ülkelerinin altısında ise asgari ücret bulunmuyor. Bu ülkeler şöyle: İsveç, Danimarka, Güney Kıbrıs, İtalya, Finlandiya ve Avusturya.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com