Araştırma: AKP Kürtleri kaybediyor, HDP’nin oyları yükseliyor

Spectrum House'un Kürt seçmen eğilimi anketine göre AKP, Kürtleri kaybediyor. AKP'nin oy oranının yarı yarıya düştüğü tespitinde bulunan araştırma, HDP'nin oylarının da yükseldiğini gösterdi. İlk defa oy kullanacak Kürtlerin tercihi ise yüzde 78,7 ile HDP oldu.

KRONOS 09 Kasım 2022 GÜNDEM

Spectrum House’un Kürt seçmen eğilimi raporunda, AKP’nin oy oranının yarı yarıya düştüğü, HDP’nin oylarının da yükseldiği belirlendi.

Spectrum House Düşünce ve Araştırma Merkezi, Kürt seçmene dair hazırladığı araştırma raporunu yayınlandı. 25 Eylül ve 10 Ekim arasında 18 yaş üstü bin 934 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmeler ışığında hazırlanan raporda, katılanların yüzde 48,3’ü kadınlardan ve yüzde 51,6’sı ise erkeklerden oluştu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre AKP’nin oylarının büyük oranda düştüğü ve bu düşüş eğiliminin devam ettiği belirtilen raporda, HDP’nin kendi oylarını büyük oranda koruduğu ve artış eğilimi içinde olduğu sonucuna ulaşıldı.

Raporda, CHP’nin Kürt seçmen nezdinde bir miktar oy artışı kaydettiği ifade edildi.

‘AKP POLİTİKASI SEÇMENDE KIRILMA YARATTI’

AKP’nin oy kaybına dair raporda, “AKP oylarında yarıya yakın bir düşüş olması AKP’nin 2015 sonrası izlediği politikaların, kendisine oy veren Kürtlerde bir kırılma yarattığını ortaya koymaktadır. 2015 seçimlerinden sonra izlenen kutuplaştırma siyaseti ve Kürt seçmenin kimlik, anadili ve toplumsal taleplerine cevap verecek politikalar üretmemesinin bu kırılmada belirleyici olduğu hem saha gözlemlerimizden hem de araştırmamızın bulgularından anlaşılmaktadır” tespitlerine yer verildi.

‘KÜRTLER AKP’DEN UZAKLAŞIYOR’

Raporda, HDP’ye yönelik baskılar ve kapatma davası, HDP’li belediyelere kayyım atanması, bölgede uygulanan güvenlikçi politikalar başta olmak üzere izlenen siyasetin Kürt seçmen tarafından onaylanmadığı ifadeleri yer aldı.

AKP’den uzaklaşan Kürt seçmenin yüzde 27,1’i gibi yüksek bir oranının herhangi bir muhalefet partisini tercih etmediğine de dikkat çekilen raporda, gri alan vurgusu yapıldı.

Raporda bu konuda şu değerlendirme yapıldı:

“Burada AKP’li seçmenin, partisine yönelik kayda değer memnuniyetsizliklerinin olduğunu ancak bu memnuniyetsizliğin muhalefet bloku lehine gelişim göstermediği görülmektedir. Saha gözlem raporumuz da bu veriyle uyumlu olarak AKP’li seçmenin muhalefetsizlikten şikâyet ettiğini, lakin mevcut muhalefet partilerinin bu şikâyet ve memnuniyetsizliğe cevap olabilecek politikalar geliştirmekten uzak olduğunu göstermektedir.”

İLK DEFA OY KULLANACAKLARIN TERCİHİ

Raporda, ilk defa oy kullanacak katılımcıların yüzde 78,7’sinin HDP’yi tercih etme eğiliminde olduklarına da dikkat çekildi. Bu konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Kürt seçmenin HDP’yi tercih etme eğiliminin tarihsel sebepleri olmakla birlikte, bu eğilimin HDP’ye yönelik kapatma davası, yöneticilerinin tutuklanması, izlenen güvenlikçi politikalar, fırsat eşitsizliğinin derinleştirdiği ekonomik sorunlar ve kutuplaştırıcı politikalara karşı bir tepki olarak geliştiği de sonuçların analizinde görülmektedir” denildi.

Raporda, “HDP’yi destekleyeceklerini beyan eden her 10 kişiden 7’sinin ittifaklı bir seçim olması durumunda HDP ve bileşenlerini tercih edeceklerini söylemesi, HDP’nin genişleme politikalarının büyük oranda destek gördüğünü ve HDP’li seçmenin partisinin 3. Yol olarak ifade ettiği alternatif stratejisini desteklediğini göstermektedir” tespitine de yer verildi.

‘BU PAZAR SEÇİM OLSA’

Raporda, olası seçimlere dair sorulan sorulara verilen yanıtlara dair de şu bilgiler paylaşıldı: “Araştırma grubunda yer alan katılımcıların, ‘Bu pazar ittifaksız bir seçim olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna verdikleri yanıtlara Kürt illeri ve Batı illeri olarak bakıldığında; Kürt illerinde HDP’ye oy verme oranının yüzde 74,7, Batı’da ise yüzde 70,3 (yani katılımcıların yaklaşık dörtte üçü) olduğu görülmektedir. AKP’nin Batı illerinde tercih edilme oranı Kürt illerine kıyasla daha yüksek olsa da 2018’de AKP’ye oy verdiğini söyleyen katılımcıların seçimleri ile karşılaştırıldığında, her iki bölgede de oy oranının yarı yarıya düşmüş olması dikkat çekmektedir. CHP ise Kürt illerinde yüzde 5,9, Batı illerinde yüzde 7,4 ile tercih oranını artırmış gözükmektedir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com