Arjantin dejavu yaşar mı; kaçan penaltı şampiyonluk getirir mi?

Dünya futbolunun her turnuvadaki doğal favorisi Arjantin, dejavu yaşamaya devam ediyor. 1978'deki hikayenin kahramanı Mario Kempes, 1986'daki kupanın kahramanı ise Maradona idi. Peki, 2022'nin kahramanı Messi olabilecek mi?

TARIK ENGİN 01 Aralık 2022 SPOR

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda C Grubu’ndan bir üst tura yükselen takımlar belli oldu. Turnuvaya Suudi Arabistan mağlubiyeti ile başlayan Arjantin, grupta Meksika ve Polonya karşısında aldığı galibiyetler ile adını son 16’ya yazdırmayı başardı. Grubun 3. maçında Polonya karşısında penaltı atışından yararlanamayan Lionel Messi, belki de yeni bir şampiyonluk fitilini ateşledi.

BU YOLUN SONU HEP ŞAMPİYONLUK OLDU

Karşılaşmalar sonunda Arjantin için ilginç bir istatistik ortaya çıktı. Lionel Messi’nin 39. dakikada kaçırdığı penaltı sonrası, küçük bir tarih araştırması yapıldığında kaçan penaltılarınn şampiyonluk yolunu açtığı görüldü. Arjantin bu kupayı 1978 ve 1986 yıllarında olmak üzere iki kez evine götürdü. Söz konusu yıllarda grup aşamasında oynanan üçüncü maçlara bakıldığında bir benzerlik dikkati çekti. O da kaçan penaltılar.

KEMPES-MARADONA-MESSI

1978 yılında Arjantin’de düzenlenen turnuvanın üçüncü maçında penaltı kazanan Tangocular’da topun başına Mario Kempes geçmişti. Efsane futboldu, o penaltı vuruşundan yararlanamadı. Arjantin, söz konusu turnuvada kupaya uzanan taraf oldu.

Takvim yaprakları 1986 yılını gösteriyordu. Meksika’da düzenlenen turnuvada grupta oynadıkları üçüncü maçta Arjantin bir penaltı daha kazandı. Bu sefer topun başına bir başka efsane Diego Armando Maradona geçti. Maradona, o penaltı atışından yararlanamadı. Arjantin, söz konusu turnuvada kupaya uzanan taraf oldu.

Ve son olarak Katar 2022… C Grubu 3. maçında Polonya ile karşı karşıya gelen Arjantin, 39. dakikada penaltı kazandı. Topun başına geçen Lionel Messi, meşin yuvarlağı ağlarla buluşturamadı. Kaçan penaltının ardından herkesin aklına 1978 ve 1986 yılları geldi. Peki, Arjantin yine aynı yoldan farklı bir hikâye yazabilecek mi?

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com