Arjantin: Depremle sallandı; ekonomik krizle yara aldı

Arjantin'de 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı bildirilmedi. Ancak ülkede yaşanan ekonomik kriz ise korkuttu. Halk marketleri yağmaladı: 30 gözaltı...

KRONOS 23 Ağustos 2023 DÜNYA

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de üst üste menfi gelişmeler yaşandı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun verilerine göre, Güney Amerika ülkesi Arjantin’de 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 568 kilometre olarak ölçüldü.

Depremin merkez üssünün, ülkenin kuzeyindeki Santiago del Estero şehrinin 130 kilometre kuzeydoğusu olduğu belirtildi.

İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadı.

EKONOMİK KRİZ: 30 GÖZALTI
Son yıllarda Arjantin’de yaşanan ekonomik kriz halkı giderek yoksullaştırıyor. Enflasyon oranı yüzde 100’ü aşarken, milyonlarca kişi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Cordoba ve Mendoza eyaletlerinde hafta sonu yaşanan olaylarda onlarca motosikletli yağmacı marketleri bastı, rafları boşalttı. Market çevresinde büyük panik yaşanırken yağmacılar olay yerinden hızla kaçtı.


HÜKÜMET: BU EYLEMLER KOMPLO
Hükümet yetkilileri, bu eylemlerin komplo olduğunu ve ülkede yapılacak cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında kafa karışıklığı ve güvensizlik oluşturmak amacıyla planlandığını belirtti. Arjantin Güvenlik Bakanı Anbal Fernndez yaptığı açıklamada, “Bu tür olaylar, ülkede daha fazla karışıklık ve çatışmaya neden olur. Bunlar yağma değil, ortalığı karıştırmak için yapılan provokasyon başka bir şey değil” dedi.

YAĞMALAMA GİRİŞİMİ
Polis, Cordoba eyaletinde 12 marketin yağmalanmasıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 20 kişinin, Mendoza eyaletinde ise 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ülkenin başkenti Buenos Aires’te ise pazartesi gecesi yağmalama girişimi yerel halk tarafından engelledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com