Asgari ücret pazarlığında işçi ve işveren teklifleri belli oldu

Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merak edilirken; tarafların masaya sunduğu rakamlar ortaya çıktı. Teklifler arasındaki fark yüzde 21.

KRONOS 16 Haziran 2023 EKONOMİ

Doğrudan 7 milyonu ilgilendiren asgari ücrete ara zamla ilgili artık son viraja girildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 13 Haziran’da yaparken, gözler 19 Haziran Pazartesi yapılacak olan ikinci toplantıya çevrildi. İlk toplantıda işçi ve işveren temsilcilerinin masaya getirdiği tekliflere ilişkin dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Asgari ücret noktasında işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklaması sonrası kamuoyunda beklentiler artarken “Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?” sorusunun yanıtı için kulislerde pek çok rakam konuşuluyor.

TARAFLAR NE TEKLİF ETTİ? 

Geçtiğimiz yıl yüzde 100’e yakın bir artış yapılan ve bu yılbaşında yüzde 54,7 zamla net 8 bin 506 TL’ye yükseltilen asgari ücret için yapılan zam pazarlığında konuşulan ilk rakam ortaya çıktı.

TÜRK-İŞ 11 BİN 835 ÖNERDİ

Gazeteci Faruk Erdem, Yeni Asır’daki yazısında “İşçi tarafını temsil eden Türk-İş masaya 11.835 TL net asgari ücret teklifiyle geldi. Aslında bu Çalışma eski Bakanı Vedat Bilgin’in 500 dolar açıklamasından yola çıkılarak yapılan bir teklif olarak geldi.” ifadelerine yer verdi.

İŞVEREN TEMSİLCİSİ 10 BİN DEDİ 

Erdem; işçi kesiminin sunduğu teklif karşısında işvereni temsil eden TİSK’in ise ilk teklif olarak net asgari ücretin 10 bin TL olmasını istediğini belirtti.

YÜZDE 21 FARK 

“Bu taleplere baktığımızda işçi tarafının istediği zam oranı yüzde 39 civarında olurken, işverenin teklifi yüzde 18’e yakın çıkıyor. İki teklife bakınca işveren 6 aylık enflasyonu baz alırken, işçinin talebinde refah payını da görüyoruz” diyen Erdem:; işveren kesiminin 10 bin TL konusunda çok diretmediğinin altını çizerek, söz konusu rakamın esnetilebileceğini söyledi.

’11 BİN 500’Ü BULABİLİR’ 

Devlet desteği ile birlikte yüzde 30 civarında bir artış ile asgari ücretin 11 bin 58 TL net olarak belirleneceğinin beklendiğini belirten Faruk Erdem, yazısının devamında “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Başkan Erdoğan’ın da mutlaka bir katkısı olacaktır. O noktada rakamın 11.500 TL’yi bulabileceği de ihtimaller arasında. Kısa sürede uzlaşı ile neticeleneceğini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com