‘Asgari ücretli 1 litre sıvı yağ için Türkiye’de 81 dakika, Hollanda’da 9 dakika çalışıyor’

Asgari ücret ile çalışan bir kişi 1 litre sıvı yağ alabilmek için Türkiye'de 81 dakika çalışırken, Hollanda'da 9 dakika çalışarak aynı yağa ulaşabiliyor.

TARIK ENGİN 08 Kasım 2021 EKONOMİ

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkan Yardımcısı Özcan Kadıoğlu’nun sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye ile Hollanda’yı kıyasladı. Asgari ücretin Avrupa’da en fazla olduğu ülkeler arasında yer alan Hollanda’da 1 litre sıvı yağın fiyatı 1.75 euro iken, Türkiye’de 1 litre sıvı yağ 19.25 TL. Kadıoğlu, 1 litre sıvı yağ alabilmek için Türkiye’de asgari ücretle çalışan biri 81 dakika çalışırken, aynı sıvı yağ için Hollanda’da 9 dakika çalışmak yeterli oluyor. Türkiye’de asgari ücret 2021 yılında 2 bi 825 TL iken, Hollanda’da bin 635 euro.


 

ASGARİ ÜCRETİN SATIN ALMA GÜCÜNDE HOLLANDA 3, TÜRKİYE 7. SIRADA

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Türkiye, euro bazında asgari ücretin en düşük olduğu ülkelerden biri olmasına rağmen, asgari ücretin satın alma gücünde ise Avrupa’da 25 ülke arasında 7’nci sırada yer alıyor. Satın alma gücü paritesinde ağırlıklı olarak gıda maddeleri ve içecekler hesaplanıyor. Döviz kurlarının yükselmesi ve enflasyonun artmasının ardından Türkiye’de 2021 yılının ikinci yarısında satın alma gücünün gerilediği tahmin ediliyor. Bu alanda Hollanda, listenin 3. sırasında yer alıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com