Avantajlı promosyon ödemesinden faydalanmak isteyen emeklilere ‘faiz’ engeli

Promosyon ödemesinden faydalanmak isteyen emekliler hesabını başka bankaya taşımak isterken kredi faizi engelleriyle karşılaşıyor. İşte detaylar...

KRONOS 17 Nisan 2024 EKONOMİ

Bankaların emekli promosyonları arttı. Ancak emekliler, daha yüksek promosyon veren bankalara geçmek istediğinde kredi engeline takılıyor.

NTV’den Sibel Can’a konuşan TÜKONFED Bankacılık Komisyon Başkanı Hüseyin Ölmez, “Emekli kredisi kullanmış aylık faiz 1.05 kullandığı tarihte. Bugün diyor ki git öde onu. Onu ödeyebilmesi için başka bankadan yeni kredi alması lazım. Peki aylık faiz kaç? Yüzde 5 buçuk. Yani emekli promosyon almaya giderken kredi çekip eski bankasına faiz ödemek zorunda” dedi.

PROMOSYON ÜCRETİ
Emeklilerin hesaplarını başka bankaya taşımak için taahhüt süresini doldurma zorunluluğu yok. Doldurmadığı süreye karşılık gelen promosyon ücretini iade etmek zorunda.


Ölmez, “Burada tahsil edilecek para şudur. Aldığınız promosyonu 36’ya böleceksiniz. Bankada kaldığınız müddet için de o 36’yı 10 ile çarpacaksınız. Bu hak ettiğiniz paradır. Hak ettiğiniz parayı aldığınız promosyondan düşünce bankaya geri ödemeniz gereken para da budur” dedi.

‘İADE EDİLMEYEN TUTARA FAİZ’
Bankalar iade edilmeyen tutar için de faiz istiyor. Ölmez, “Banka burada sen bu parayı faizsiz kullandın deyip benden tüketici kredisi faizi alıyor. Bunu hukukumuz da haklı gördü. Fakat uygulanan faiz bugünkü tüketici kredisi faizi. Yani yüzde 6 lar. Promosyonun önemli bir kısmını faiz olarak ödüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com