Avrupa İlaç Ajansı, Çin aşısını incelemeye başladı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında en önemli silahlardan biri olan bazı aşılar hakkında yapılan incelemeler devam ediyor. Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da yoğun bir şekilde kullanılan Çin aşısı hakkında Avrupa İlaç Ajansı, ön değerlendirme başlattı. Olası bir olumlu gelişmenin ardından üretici şirket EMA'ya resmi başvuru yapabilecek.

TARIK ENGİN 04 Mayıs 2021 DÜNYA

Çin koranavirüse karşı iki farklı aşı geliştirdi

Türkiye, Brezilya ve bazı Asya ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılan Çin aşısı CoronaVac hakkında birçok spekülasyonun ardı arkası kesilmiyor. Hiçbir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin tedarik etmediği Çin aşısı hakkında Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ön değerlendirme başlattı. Bu, EMA’nın gerçek zamanlı olarak üzerinde çalıştığı ilk Çin aşısı oldu. Çin aşısı, CureVac, Novavax Inc ve Rusya’daki Sputnik V’den olanlar da dahil olmak üzere böyle bir inceleme altındaki dördüncü Covid-19 aşısı konumunda.

EMA’nın 4 Mayıs Salı günü yaptığı açıklama ile birlikte, Sinovac firmasının ürettiği koronavirüs aşısı ön değerlendirmeye alındı. EMA, Sinovac’ın Covid-19 aşısının, koronavirüse karşı bir bağışıklık tepkisi ürettiğini öne süren hayvan ve insan denemelerinden alınan ön sonuçlara dayanarak gerçek zamanlı bir incelemeye başladığını açıkladı.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 90, BREZİLYA’DA YÜZDE 50 ETKİLİ

Sinovac’ın aşısı, farklı çalışmalarda yüzde 50 ile yüzde 90 arasında etkinlik oranları göstermiştir ve şu anda Çin, Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de kullanımı için yetkilendirildi. Aşı, insan vücudunun bağışıklık sisteminin antikor yapmasına yardımcı olmak için SARS-CoV-2 virüsünün pasifleştirilmiş veya ölü versiyonlarını içeriyor. Nisan ayı başlarında Sinovac, bazı bölgelerde CoronaVac markalı aşı için üçüncü üretim tesisinin hazır olduğunu ve yıllık kapasitesini ikiye katlayarak 2 milyar doza çıkardığını söyledi. Firma, dünya çapında 200 milyon dozdan fazla Sinovac aşısının üretildiğini açıkladı. EMA’nın incelemesi olumlu sonuçlanırsa üretici şirket bu aşı için Avrupa’ya resmi başvuru yapabilecek. Olası başvurunun ardından da EMA’nın görüşü beklenecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com