Avrupa’da ikinci dalga hazırlığı: ‘Sağlıkçı ordusuna ihtiyacımız var’

Avrupa’da sağlık çalışanları ve uzmanlar korona salgınına karşı karantina önlemlerinin kaldırılmasının ardından gelecek olası bir ikinci dalga için hazırlık yapıyor. Bazı ülkeler yoğun bakım uzmanlarının sayısını artırırken, bazılarında emekli doktorlar göreve çağrıldı. Avrupa Yoğun Bakım Derneği'nden Cecconi, "Bir sağlık çalışanı ordusuna ihtiyacımız var" dedi.

KRONOS 22 Haziran 2020 DÜNYA

Milano’daki Humanitas Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesi bölümü başkanı Cecconi, “Eğer başka bir büyük dalga gelecekse, İtalya’da doktorları ve hemşireleri konuşlandırmaya hazır olmalıyız. Bu ilk dalgada pek uygulanmadı” dedi.

YOĞUN BAKIM PERSONELİ YÜZDE 50 ARTTIRILMALI

Bazı ülkelerde, hastanelerde oluşan yoğunluğu önlemek adına tıp öğrencileri görevlendiriliyor. Çoğu ülkede sahra hastanelerinin de inşa edilmesiyle, sağlık sistemi üzerindeki baskı hafifletilmeye çalışılıyor. Ancak bütün bu önlemlere rağmen sorunlar devam ediyor. Örneğin, İtalya Yoğun Bakım Derneği verilerine göre, yoğun bakımda çalışan anestezistlerin, resüsitasyon uzmanlarının ve diğer sağlık görevlilerinin sayısının yüzde 50 oranında artırılması gerekiyor.

DİĞER BÖLÜMLERDEN YOĞUN BAKIMLARA TRANSFER 

ESICM başkanı ve Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yoğun bakım bölümü profesörü olan Jozef Kesecioğlu, Avrupa genelinde cerrahların, kardiyologların, iç hastalıkları uzmanlarının ve diğer bölümlerden hemşirelerin yeniden eğitildiklerini ve gerektiğinde yoğun bakım ünitelerine transfer edildiklerini söyledi. Kesecioğlu, “Onlara çoğunlukla hasta yıkama, tarama kontrolü gibi daha az sorumluluk gerektiren işler veriyoruz” dedi.

‘YENİ DALGAYI BEKLEMEMELİYİZ’

Kesecioğlu, yoğun bakım uzmanlarının ise ventilasyon süreciyle ilgilenmek gibi daha hassas görevleri yapmaya devam ettiğini söyledi. Eğitim sunmak için birçok kişinin arandığını dile getiren Kesicioğlu, “Yeni dalga gelene kadar beklememeliyiz. Düzenli eğitim vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com