Avrupa’da İsrail’e karşı yeni Filistin hamlesi! Sonuçları ne olacak?

7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'de sivillere yönelik saldırısıyla başlayan Filistin-İsrail savaşı yedi aydır devam ederken Gazze'de yaşanan insani kriz uluslararası arenada yeni kırılmalar yaratıyor. İrlanda ve İspanya'nın başını çektiği Avrupa ülkeleri Filistin'i resmen tanımaya hazırlanıyor.

KRONOS 10 Mayıs 2024 DÜNYA

İrlanda’nın resmi yayıncısı olan RTE, aralarında İrlanda, İspanya’nın da bulunduğu bazı AB üyesi ülkelerin 21 Mayıs’ta Filistin Devleti’ni tanımaya hazırlandığını yazdı.

İrlanda radyo ve televizyon ağı, ‘Dublin ile Madrid arasındaki ve ayrıca Slovenya ile Malta arasındaki temaslar, ülkelerin Filistin devletini ortaklaşa tanıması amacıyla yoğunlaşıyor’ diye ekledi.

Hürriyet’ten İlker Koçaş’ın haberine göre, İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Michael Martin’in sözcüsü bu görüşmelerin devam ettiğini doğruladı.

NELER DEĞİŞECEK?

İspanya liderliğindeki Filistin devletinin tanınması girişimine İrlanda, Slovenya, Malta ve Norveç’in destek verdiği biliniyor. Peki bu hamle ile neler değişecek?

Geçtiğimiz haftalarda İspanya’nın bu yönde atmaya hazırlandığı adımı mercek altına alan İsrail’in eski Türkiye Büyükelçisi Alon Liel yayınladığı makalesinde ‘İspanya’nın bu aşamada Filistin Devleti’ni tanıması, Avrupa ve BM’nin genel olarak tanınmasına yol açabilecek ivmeyi ateşleyebilir’ diyerek Filistin’in AB üyesi ülkeler tarafından tanınmasının yol açabileceği etkilere dikkat çekmişti.

“KAMUOYU EZİCİ ÇOĞUNLUKLA FİLİSTİN’İN YANINDA”

Meselenin temelinde Gazze’de yaşanan ‘soykırım hadisesi olduğunu’ belirten Türk Alman Üniversitesi Göç Uyum Araştırmaları Merkezi Müdürü Doçent Doktor Enes Bayraklı Hürriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada ‘Son 7 ayda Gazze’de olup bitenler Filistin’de son 70 yılda yaşananların doğasını çok açık bir şekilde dünyaya gösterdi. Dolaysıyla uluslararası kamuoyu ezici çoğunlukla Filistin’in yanında’ ifadelerine yer verdi.

Filistinlilerin en büyük başarısının bu kamuyu desteğini sağlamak olduğunun altını çizen Bayraklı ‘Filistin açısından bakacak olursak çok ağır bir insani bedel ödediler, ödemeye devam ediyorlar hala ama bunun sonucunda en önemli kazanımları bu oldu’ dedi.

“DİĞER AVRUPA DEVLERİNDEN BİR HAREKET BEKLEMİYORUM”

“Diğer Avrupa devletleri tarafından çok fazla bir hareket beklemiyorum” diyen Bayraklı “Burada ABD’nin pozisyonu önemli. ABD ise maalesef bu meselede tamamen İsrail yanlısı bir tutum takınıyor” dedi.

Pek çok Avrupalı devletin bu konuda ABD’yi takip ettiğine dikkat çeken Bayraklı ‘Bazı istisnaları var bunun tabii Filistin konusunda İspanya ve İrlanda gibi. Dolayısıyla bu noktada ciddi bir hareketlenme beklememek lazım’ dedi.

Filistin’in 4 AB üyesi tarafından daha tanınmasının Latin Amerika’da, Afrika’da ve başka coğrafyalarda etki yaratabileceğini belirten Bayraklı, ‘Filistin’in tanınmasında uluslararası camiada daha yüksek bir farkındalık düzeyine erişildi’ dedi.

Bayraklı Filistin’in daha fazla ülke tarafından tanınmasının ülkenin uluslararası platformlardaki gücünü artıracağının altını çizdi.

“ALMANYA’DA İSRAİL MESELESİ BİR TABUDUR”

‘Almanya’da İsrail meselesi bir tabudur’ diyen Bayraklı Berlin’in bu konudaki pozisyonunu değiştirmeye yanaşmayacağını belirtti. Fransa’nın hamlesini ise uluslararası gidişatın belirleyeceğini savunan Bayraklı şu değerlendirmede bulundu:

Macron yönetimi havayı koklayıp, uluslararası kamuoyu, diğer devletlerin aldığı pozisyona göre bu trende atlamak isteyebilir. Böyle bir trend görürse, buradan bir kamu diplomasi başarısını üretmek için böyle bir şeye yönlenebilir. Orada da yine tarafsızlığını güya koruyormuş gibi bir tavırla yapar bunu. Tamamen Filistin yanlısı bir tutumu Fransa’dan özellikle Macron’dan beklememek lazım.

İSRAİL’İN HAMLESİ NE OLUR?

İsrail’in savaşın başından beri ciddi bir dezenformasyon çalışması yürüttüğünü savunan Bayraklı, Tel Aviv’in bu tutumuna devam edebileceğini, bu süreçte Filistin’i tanıyan ya da tanımaya hazırlanan ülkelere karşı lobisini kullanarak diplomatik ve iktisadi bir baskı kurmaya da çalışabileceğini belirtti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com