Avrupa’da korona bitmeden ‘kuş gribi’ başladı

Almanya ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde kuş gribi salgınına rastlandı. Vaka sayılarının artmasını engellemek için kümes hayvanlarını karantinaya alan yetkililer, çiftçilerin şiddetli eleştirileri ile karşı karşıya kaldı.

KRONOS 06 Kasım 2021 DÜNYA

Fransa hükümeti, kuş gribi vakalarının görülmesi nedeniyle tüm “açık hava tavuk çiftlikleri” çalışanlarına çağrıda bulunarak, hayvanları kapalı mekanlarda barındırmaları talimatını verdi.

Yetkililer, Fransa sınırlarına yakın bölgelerde kuş gribi vakalarının artış gösterdiğini de bildirdi. Fransa Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Ağustos ayının başından bu yana, Avrupa ülkelerindeki çiftliklerde, 130 kuş gribi vakası tespit ettiklerini” söyledi.

36 BİN HAYVAN ÖLDÜRÜLDÜ

Danimarka, Almanya ve Hollanda, salgının en çok görüldüğü ülkeler olarak nitelendirildi. Hollanda ticari çiftliklerine geçen hafta tüm kümes hayvanlarını içeride tutmaları emredilirken, Flevoland eyaletinde 36 bin hayvan kuş gribi teşhisi sebebiyle itlaf edildi.

KUŞ GRİBİ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ÖNLEMLER ALINACAK

Öte yandan İtalya’nın Verona bölgesindeki piliç hindi çiftliklerinde de 6 adet kuş gribi vakası tespit edildiği öğrenildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, “Kümes hayvanı çiftliklerini korumak için güçlendirilmiş önlemler uygulanacaktır.” dedi.

Yeni kısıtlamalar kapsamında, kümes hayvanlarının toplanacak, Avrupa ülkelerinde popüler olan “güvercin yarışması” Mart ayına kadar yasaklanacak ve hayvanat bahçelerindeki kuşlar aşılanacak.

Fransız hükümeti, artan önlemlerin kuş gribi salgınını önleyeceğini umuyor. Şu anda yetkililer, on haftalıktan büyük kümes hayvanlarını sadece kapalı alanlarda tutuyor.


 

ÇİFTÇİLER KISITLAMALARDAN MEMNUN DEĞİL

Yeni yılın yaklaşmasıyla hindi ve kaz ciğeri satışları arttığından, kümes hayvanı çiftçileri karantina önlemlerine karşı çıktı.

Confédération Paysanne (köylü konfederasyonu) ve Modef (Aile çiftliklerini koruma hareketi) sendikaları tarafından yapılan ortak açıklamada, “Fransız hükümeti ülkedeki birçok çiftçiye savaş ilan etti” denildi.

Ancak artarak devam eden kuş gribi salgını durdurulana kadar, getirilen tüm kısıtlamaların devam edeceği düşünülüyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com