Avrupa’da ortalama kazancın en yüksek olduğu ülke İsviçre: Türkiye’de durum ne?

AB İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa ülkelerindeki ortalama aylık brüt kazançları açıkladı. 2018 yılına ait verilerin açıklandığı raporda zirvede İsviçre yer aldı. Türkiye ise 34 ülke arasında sondan üçüncü oldu. İsviçre'deki ortalama aylık kazanç Türkiye'yi 11'e katladı.

TARIK ENGİN 17 Mart 2021 EKONOMİ

Hükûmetler yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında vatandaşlarına destek olabilmek için maddi destek vermeye devam ediyor. Dünyanın güçlü ekonomileri arasında yer alan Avrupa ülkelerinde ortalama aylık kazançlar ise belli oldu.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2018 yılında Avrupa ülkelerindeki ortalama kazançları açıkladı. Peki, ortalama aylık kazancın en yüksek olduğu ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

Avrupa Birliği’nde (AB) ülkelerin ortalama aylık kazançları belli oldu. Eurostat, 2018 yılını esas alan verileri açıklarken, AB’de zirvede Danimarka yer aldı. Raporda Türkiye’nin 2014 yılı verilerine yer verildi.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ TÜRKİYE’Yİ 11’E KATLADI

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu Türkiye’de 2014 yılına ait verilerine göre ortalama aylık kazanç 481 euro olarak açıklandı. Eurostat’ın her 4 yılda bir güncellediği verilere göre, Türkiye’deki aylık ortalama kazancın 2018 yılında yükselen döviz kurlarıyla beraber daha da düştüğü tahmin ediliyor.

Raporda dikkat çeken bir başka detay ise, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek ortalama kazanca sahip olan İsviçre’nin Türkiye’yi 11’e katlaması oldu. Türkiye, raporda yer alan 34 ülke arasında sondan 3’üncü sırada yer alıyor.

Türkiye’de euro bazındaki asgari ücret tutarı ise Avrupa’da son sıralarda yer alıyor.

ZİRVEDE AB ÜYESİ OLMAYAN 3 ÜLKE VAR: LİSTEDE SON SIRA İSE ARNAVUTLUK’UN

Eurostat’ın verilerine göre, Avrupa’da aylık ortalama kazancın 2018 yılında en yüksek olduğu ülke İsviçre oldu. AB üyeliği olmayan İsviçre’de aylık ortalama brüt kazanç 5 bin 625 euro olarak açıklandı. Listenin dikkat çekici detaylarından biri ise, ilk 3 sırada AB üyesi ülkelerin olmayışı.

Lider İsviçre’nin ardından İskandinav ülkeleri Norveç ve İzlanda geliyor. Norveç’te 2018 yılındaki ortalama aylık brüt kazanç 4 bin 279 euro olurken, İzlanda’da ise 4 bin 202 euro olarak açıklandı.

AB üyesi ülkeler arasında ise zirvede Danimarka yer aldı. Danimarka’da ortalama aylık kazanç 4 bin 57 euro iken, Danimarka’yı 3 bin 671 euro ile Avrupa’da asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg takip etti.

AB’nin dev ülkelerinden Almanya’da 2 bin 891 euro olan aylık brüt kazanç, Hollanda’da 2 bin 739 euro ve Fransa’da 2 bin 369 euro olarak açıklandı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Avrupa’da ortalama kazancın en yüksek olduğu ülke İsviçre: Türkiye’de durum ne?

d Avrupa’da ortalama kazancın en yüksek olduğu ülke İsviçre: Türkiye’de durum ne?

d Avrupa’da ortalama kazancın en yüksek olduğu ülke İsviçre: Türkiye’de durum ne?

 

Ortalama aylık kazancın 2018 yılından en düşük olduğu ülke ise Arnavutluk. Balkan ülkesinde ortalama aylık kazanç 302 euro. Arnavutluk’u AB ülkesi Bulgaristan takip etti. Türkiye’nin sınır komşusu olan Bulgaristan’da ise ortalama aylık kazanç 442 euro.

Ortalama aylık brüt kazancın en az olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: Türkiye (481 euro), Sırbistan (516 euro), Romanya (700 euro) ve Macaristan (801 euro).

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com