Avrupa’dan, Çin aşısı SinoVac’a inceleme

Avrupa Birliği'nin Avrupa İlaç Kurumu (EMA), Türkiye'de de kullanılan Çin yapımı koronavirüs aşısı SinoVac hakkında gerçek zamanlı inceleme başlattığını duyurdu. SinoVac aşısının etkisi çeşitli araştırmalarda yüzde 50 ile yüzde 90 arasında fark göstermişti.

KRONOS 04 Mayıs 2021 GÜNDEM

Sinovac'a Çin, Endonezya, Brezilya ve Türkiye acil kullanım onayı vermişti

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), aşı hakkındaki verilerin yayımlandıkça inceleneceğini, böylece potansiyel onay sürecinin hızlanacağını belirtti.

ÇEŞİTLİ ARAŞTIRMALARDA FARKLI SONUÇLAR 

SinoVac aşısının etkisi çeşitli araştırmalarda yüzde 50 ile yüzde 90 arasında fark gösterdi. Aşıya sadece Çin, Endonezya, Brezilya ve Türkiye acil kullanım onayı verdi. Nisan ayı başında SinoVac, üçüncü bir üretim noktasıyla anlaştığını ve yıllık üretim kapasitesini 2 milyar doza çıkaracağını açıklamıştı.


 

AB ONAYLI AŞILARLA AVRUPA’YA GİRİŞ 

Avrupa Komisyonu dün, salgın sayılarının az olduğu ülkelerin yanı sıra AB onaylı aşıları yaptıran insanların da AB ülkelerine girebilmesine izin verilmesini teklif etmişti.

Türkiye’de kullanılan aşılardan sadece Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısının AB’den kullanım onayı bulunuyor. Türkiye’nin gelecekte üreteceği ve kullanacağı açıklanan Rus aşısı Sputnik V’nin ise onay için inceleme süreci sürüyor. Macaristan ve Slovakya ise AB’den onay sürecini tamamlamamasına rağmen Sputnik V’yi kullanıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com