Avukat Cemil Çiçek’e göre AİHM’nin ByLock ve Bank Asya kararı emsal teşkil eder: Tazminat hakkı doğar

AİHM, ByLock kullandığı ve Bank Asya’da hesap bulundurduğu gerekçesiyle mahkûm olan öğretmen Yüksel Yalçınkaya davasında Türkiye aleyhine karar verdi. Avukat Cemil Çiçek, kararın emsal teşkil ettiğini ve yeniden yargılamalarla tazminatların yolunun açıldığını söyledi.

KRONOS 26 Eylül 2023 GÜNDEM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), (FOTOĞRAF: AFP)

AİHM, Banka Asya’da hesabı olmak ve gizli bir tanığın ifadesiyle mahkum olan öğretmen Yüksel Yalçınkaya’nın açtığı davada Türkiye’yi mahkum etti. Büyük Daire, ByLock ve Banka Asya davasında Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

AİHM, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ üyeliğinden yargılanıp 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum olan öğretmen Yüksel Yalçınkaya‘nın başvurusunu karara bağladı. Yalçınkaya’nın ByLock kullanması ve Bank Asya’da hesabının bulunması nedeniyle cezalandırılmasının, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin (AİHS) 7’nci ve 6’ncı maddesini ihlal ettiğine hükmeden mahkeme, konuyla ilgili bekleyen 8 bin 500 dosyanın olduğuna dikkat çekti.

“KARAR EMSAL TEŞKİL EDER – BUNDAN BÜYÜK MERCİ YOK”
Avukat Cemil Çiçek, kararın emsal teşkil ettiğini vurgulayarak benzer davaları bulunanların izlemesi gereken yolu Medyascope‘a anlattı.

Kararı veren AİHM Büyük Dairesi’nden daha üst bir yargı mercii olmadığının altını çizen Çiçek, bu davadan tutuklu olanların salıverilme talebinde bulunması, dosyası kesinleşmeyenlerin ise savunma dilekçesine kararı ek yaparak beraat talep etmesi gerektiğini söyledi.

Çiçek, tahliye ve yeniden yargılanmanın önünün açıldığını, dilekçenin ise bir yıl içerisinde verilmesi gerektiğini belirtti.


Konuya dair eski adı Twitter olan X hesabından da paylaşımda bulunan Çiçek, karar sonrası yargı sürecinin iki olası ayağını anlattı.

“TAZMİNAT YOLU AÇILIR”
Çiçek, Yalçınkaya’yla benzer durumdan yargılanıp mahkum olanlar için tazminat yolunun açılacağını kaydetti.

Ayrıca yeniden yargılanmanın kabul edilmemesi durumunda söz konusu dosyanın doğrudan AYM’ye, ardından AİHM’e taşınabileceği ve hazineye daha yüksek tazminat yükü getireceğini hatırlattı.

Kararı KHK’lıların işe geri iadeleri bağlamında değerlendiren Çiçek, “İdari davalara etki edeceğini düşünmüyorum” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com