Avukatı açıkladı: Sedat Peker hakkında açılan davalarda kaç kişi tutuklu?

Avukat Ersan Barkın, Sedat Peker hakkında açılana ana örgüt davalarının hiçbirinde tutuklu sanık kalmadığını açıkladı.

KRONOS 25 Eylül 2023 GÜNDEM

Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın, suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan ve bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) iadesi talep edilen Peker hakkında açılan davalarla ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

23 Derece’den Burcu Uğur’a konuşan Barkın, şunları söyledi:

‘PEKER’E BİLEREK YARDIM ETME SUÇUNDAN AÇILMIŞ DAVALARDA EMSAL’

“Geçen yıl ramazan ayında üzerinde Sedat Peker Şirketler Grubu yazan, ramazan yardım kolileri nedeni ile Rize 2. Asliye mahkemesinde açılan davada sanıklara beraat kararı çıktı.

Davada 3 sanık suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan yargılanmıştı. Sanıklardan biri de Yılmaz Günay idi. Yılmaz Günay, geçtiğimiz yıl Sedat Peker’in evinin önünde, çalışanlarına yönelik silahlı saldırıda karnından yaralanan kişi idi.

Bu dosya, devam eden Sedat Peker Suç Örgütü davaları ile ilintiliydi ancak Sedat Peker’in sanık olarak bulunduğu bir dosya değildi. Karar, Peker’e bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan açılmış davalara emsal oluşturacak niteliktedir.”

‘PEKER’İN SANIK OLDUĞU DAVALARDA TUTUKLU YOK’

Sedat Peker ile ilgili Bursa ve Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden iki dava olduğunu belirten Ersan Barkın şöyle devam etti:

“Bursa’daki davada tutuklu yok.

Anadolu Mahkemesi’nde de tutuklu yok ancak şöyle bir durum oldu.

O dosyada 22 olay var. Olaylardan biri Cahit Çetin cinayeti. Cahit Çetin cinayetinin Sedat Peker doyası ile ilgili olmadığına kanaat getirilmişti. Sedat Peker’in sanık olmadığı biçimde başka bir dosya esas numarası verip sonuçlandırmıştı.

Şimdi ise…

Semih Tufan Gülaltay’ın ofisine gece yarısı 03.00da gerçekleştirilen ve saldırganın ölümü ile sonuçlanan eylem nedeni ile, öldürmeye teşebbüs suçlaması ile açılmış bir dava daha var.

O davada Semih Tufan Gülaltay’ın ofisine yöneltilen saldırının azmettiricisinin Sedat Peker olduğu iddiasıyla, Sedat Peker’in sanık olduğu bir başka dava daha açıldı.

Ancak o davada dosyaların birleştirilmesine karar verilmiş olsa da, dosyadaki tutukluların varlığı nedeni ile henüz ana örgüt dosyası ile birlikte yargılama yapılmıyor. Ayrı bir gün ve duruşma saatinde yargılama yapılıyor.

Ama Sedat Peker’in doğrudan sanık olduğu, ana örgüt davalarının hiçbirinde tutuklu sanık yok.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com