Avusturyalı Yahudi, kendisini saklayan Fransız köyüne servetini bağışladı

Avusturyalı Yahudi Erich Schwam, 2. Dünya Savaşı sırasında çocuk yaştayken kendisini saklayan Fransız köyüne 2 milyon Euro tutarındaki tüm mirasını bağışladı.

KRONOS 12 Şubat 2021 DÜNYA

Foto: Euronews

Aralık ayında hayatını kaybeden Avusturyalı Yahudi Erich Schwam, kendisini saklayan köye bütün mirasını bıraktı. Köyün yöneticisi Denise Vallet, bağıştan çok etkilendiklerini söyledi.

Aralık ayında 90 yaşında Lyon’da yaşama gözlerini yuman Schwam’ın, varisi olabilecek başka yakın akrabası bulunmadığı belirtildi.

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre, Chambon-sur-Lignon köyünün idari yöneticilerinden Denise Vallet, Euronews’e yaptığı açıklamada, “Biz bu bağıştan çok etkilendik. Bırakılan bağıştan çok, köy halkının geçmiş tarihteki tutumu bizim için çok önemli ve gurur verici.” şeklinde konuştu.

YAHUDİ ÇOCUĞU HATIRLAYANLAR VAR

Köyün yaşlılarından birinin Avusturyalı Yahudi’yi hatırladığını belirten Vallet, “Erich, ilk olarak köyün okuluna gitmiş. Onu tanıyan bir akranı buna tanıklık ediyor. Yaşı şu an oldukça ileri olan bu tanık, yine okuldaki karı-koca öğretmen olarak çalışan bir ailenin çocuğu. Erich’ın okula her zaman en erken gelen talebe olduğunu hatırlayan bu tanık, oldukça mutsuz görünen ve yalnız dolaşan bu çocukla arkadaşlık etmesi için ailesinin kendisini sürekli teşvik ettiğini söylüyor.” dedi.

Erich’in, savaşın ardından Lyon’a yerleşip burada Eczacılık Fakültesi’nde eğitim görüp yine bu kentte evlendiği belirlendi.


 

 

KÖYÜN BÜTÇESİNİN ÜÇ KATI

Konukseverliği ile bilinen bölgenin aşılması zor dağlarla çevreli olmasının dışında, geçmişte kendileri de baskı altında kalmış Proteston nüfusunun fazla olması, buradaki halkın Yahudilere daha fazla kucak açmasındaki nedenler arasında gösteriliyor.

Fransa’nın güneyinde yer alan ve diğer yerleşim birimlerinden oldukça tecrit bir durumda bulunan Chambon-sur-Lignon köyünde, 2 bin 500 kişi yaşıyor.

Erich Schwam’ın bıraktığı 2 milyon Euro, bu köyün yıllık bütçesinin üçte ikisine denk geliyor. Vasiyetnamedeki koşul gereği, 2 milyon Euro köydeki gençlik ve kalkınma projeleri için harcanacak.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com