Ayasofya ile ilgili araştırma önergesine AKP’den ret

İYİ Parti'nin verdiği Ayasofya'nın toplu ibadete açılması ile ilgili araştırma önerisine AK Parti ret oyu verdi.

KRONOS 09 Haziran 2020 GÜNDEM

İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun Ayasofya’nın toplu ibadete açılmasına ilişkin olarak verdiği araştırma önergesi, AKP tarafından reddedildi. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “İbadete açılmasıyla ilgili araştırma önerisine şimdi ret veriyoruz ama Temmuz’da gerekli adımlar atılacak” dedi.

İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Meclis’e Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin bir araştırma önergesi verdi. İyi Parti grubu, önergenin ön sıralara alınarak görüşülmesini isterken, İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu “Ayasofya, fetihin kılıç artığıdır. Danıştay’ın neden kararı bekleniyor. O mu fethetti?” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise “Mesele araştırmanın ötesine geçmiştir; dolayısıyla, burada bir araştırmayla araştırılacak bir noktada değiliz, araştırmanın daha ötesindeyiz. Artık, karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır; dolayısıyla Meclisi, araştırmadan ziyade o anlamda atılacak olan adımlarla çalışma noktasında davet edeceğiz. Bu anlamda İyi Parti’nin verdiği grup önerisine ‘Hayır’ oyu vereceğiz ve inşallah Temmuz ayı içerisinde de gerekli adımlar atılacaktır” ifadesini kullandı.

Araştırma önergesi, AKP’nin ret, MHP ve HDP’nin çekimser oylarıyla reddedildi.

İyi Parti’den konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Grup Başkanvekilimiz ve İzmir Milletvekilimiz Sayın D.Müsavat Dervişoğlu tarafından ‘Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadete açılması’ amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesi Ak Parti’nin ret, MHP ve HDP’nin çekimser oyları neticesinde kabul edilmemiştir.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10. Dairesi’ne 2005’te dava açtı. Daire Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık görmedi ve davayı reddetti. Danıştay’dan sonuç alamayan derneğin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurusu da reddedildi. Dernek 2016’da, ikinci kez Danıştay’da dava açtı. 2 Temmuz’daki duruşmada karar bekleniyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com