Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında bir komiser daha tutuklandı

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin iddialarda adı geçen şüphelilerle hareket ettiği değerlendirilen 1 komiser daha tutuklandı. Bakan Yerlikaya, "İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı üst düzey polisleri ilgilendiren müfettiş raporu tamamlandı, Başsavcılığa teslim edildi. Rapor kriminal, jandarma birlikte çalıştı. Bundan sonrası yargıda" demişti.

KRONOS 24 Mayıs 2024 GÜNDEM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmada elde edilen deliller doğrultusunda, dosyada yer alan diğer şüphelilerle hareket ettiği değerlendirilerek gözaltına alınan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli komiser G.K, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Soruşturma savcısına ifade veren G.K, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Soruşturma kapsamında 2 emniyet müdürü ve 1 komiser tutuklanmıştı.

GİZLİ TANIK SERDAR SERTÇELİK
Kaplan soruşturması kapsamında gizli tanık Serdar Sertçelik’in iddiaları ve yurtdışına kaçırılmasından sorumlu tutulan ikisi emniyet müdürü, biri komiser olmak üzere 7 kişi, önceki gün “yargı görevini yapanı etkileme”, “göreve ilişkin sırrın açıklanması” ve “suçluyu kayırma” suçlamalarından tutuklanmıştı.

Tutuklananlar arasında Kaplan’ı yurt dışına kaçarken Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, yardımcısı Şevket Demircan ve komiser Ufuk Gültekin ile eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığını yapmış olan Ramazan Kubat da buluyor. Gözaltına alınan alınan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ise serbest bırakılmıştı.

YURT DIŞI YASAĞIYLA SERBEST
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli komiser G.K.’nın da 21 Mayıs’ta gözaltına alındığını duyurdu. Ayrıca G.K.’nın yanı sıra gözaltına alınan N.Ö.K isimli şüpheli de yurt dışı yasağıyla serbest bırakıldı.

Komiserin dijital materyalleri Jandarma Kriminal Şube Müdürlüğü’nde
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli komiser G.K’nın gözaltına alınmasına ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında elde edilen mevcut deliller ışığında dosyada yer alan diğer şüphelilerle birlikte hareket ettiği değerlendirilen Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli komiser G.K. 21.05.2024 tarihi itibariyle gözaltına alınmıştır.


ADLİ KONTROL TEDBİRİ
Soruşturmamız kapsamında şüpheli olarak yer alan şahıslardan ele geçen dijital materyaller üzerindeki incelemelere Ankara İl Jandarma Komutanlığı Kriminal Şube Müdürlüğünde devam edilmektedir. Son olarak soruşturmada hakkında gözaltı kararı bulunan ve mevcutlu olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza getirilmesi talimatı verilen dosya şüphelisi N.Ö.K, alınan ifadesinin ardından mevcut delil durumuna istinaden yurt dışı yasağı adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından şüpheli hakkında yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbiri kararı verilmiştir.”

YERLİKAYA: BUNDAN SONRASI YARGIDA
Bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ali Yerlikaya, da soruşturmaya ilişkin, “İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı üst düzey polisleri ilgilendiren müfettiş raporu cumartesi günü tamamlandı, pazar günü de Başsavcılığa teslim edildi. Rapor kriminal, jandarma birlikte çalıştı. Uzun sürecek bir süreci özveri ile kısa sürede tamamladık. Bundan sonrası yargıda” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com