Ayhan Bora Kaplan, Vakıfbank’tan da 600 milyon TL kredi çekmiş

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan'ı kredilerle ihya eden kamu bankalarının genel müdürleri ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hâlâ sessiz.

Zafer YILMAZ 23 Kasım 2023 EKONOMİ

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı ile bilinen organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın kamu bankaları tarafından krediye boğulduğu iddialarına rağmen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sessiz.

Halkbank’ın Ayhan Bora Kaplan’ın şirketlerine 700 milyon Türk Lirası (TL) kredi tahsis ettiği ve kredilerin batık şirketlerden tahsil edilemediği ortaya çıkmıştı.

AYHA BORA KAPLAN’A “KREDİ VERİLEMEZ” NOTUNA RAĞMEN KREDİ

İyi Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez kredi skandalının Halkbank ile sınırlı olmadığını belirterek, Vakıfbank’ın da Kaplan’ın şirketlerine 600 milyon TL kredi kullandırdığını söyledi.


 

Halkbank’a dair sorularına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevap vermediğini belirten Çömez yeni soru önergesinde Vakıfbank iddialarını sıraladı.

TURHAN ÇÖMEZ’İN ŞİMŞEK’E YÖNELTTİĞİ SORULAR:

1) Ayhan Bora Kaplan’ın sahip olduğu şirketlere Vakıfbank’tan 600 milyon TL kredi verildi mi?

2) Bu kredi yine her zaman olduğu gibi teminatsız mı verildi? Hiçbir karşılık gösterilmeden mi verildi?

3) Bu şirketlerin kredi değerlendirme notlarının C3 veya c4 olduğu bilgisi doğru mu? Bu kredi notları ile hiçbir şirkete kredi verilemeyeceği gerçeğine rağmen mi bu krediler verildi?

4) Halkbank’ın Çukur Ambar Şubesi’nden Ayhan Bora Kaplan’ın muhasebecisine, yani Halkbank’ta kredileri koordine eden kişinin kardeşine karşılıksız krediler verildi mi?

5) Bu paralar Dubai’ye aktarıldı mı? Dubai’de şirketler kuruldu mu?

İÇİŞLERİ BAKANI DEĞİŞTİ, KAPLAN TUTUKLANDI

Ayhan Bora Kaplan, 8 Eylül 2023 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalanmıştı.

Kaplan ve beraberindeki 13 şüpheli, 12 Eylül’de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 15 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Kaplan ile yan yana fotoğraf çektiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Haziran 2023 tarihinde koltuğu Ali Yerlikaya’ya devretmişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com