AYM 14 yıl sonra işkenceyi gördü, dosyayı yeniden açtı

KRONOS 28 Kasım 2019 GÜNDEM

2005’te Adana 6. Kolordu Komutanlığı’nın askeri cezaevinde darp edilerek öldürülen ve bir gardiyana “kasten öldürme” suçundan 25 yıl verilerek kapatılan er Murat Polat’ın dosyasını Anayasa Mahkemesi (AYM) yeniden açtı.

Polat’ın devletin koruması altındaki iken yaşam hakkı ve işkence yasağı hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, davanın “ağırlaşmış işkence” suçundan değerlendirilmesini ve cezaevinin rütbeli askerlerinin de soruşturulmasını istedi.

KALIN TAHTA BİR SOPAYLA DARP!

Cumhuriyet‘ten Alican Uludağ‘ın haberine göre, Adana 6. Kolordu Komutanlığı’nda askerliğini yapmakta olan er Polat, 27 Haziran 2005’te “hırsızlığa teşebbüs” suçlaması ile Kolordu’daki Askeri Cezaevi’ne konuldu. Polat, aynı gün burada gardiyan olarak görev yapan askerler tarafından kalın tahta bir sopayla darp edildi. Beyin kanaması geçiren er, kaldırıldığı hastanede bitkisel hayata girdi, tam bir ay sonra yaşamını yitirdi. Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi, olayı ağırlaşmış işkence değil, kasten öldürme olarak nitelendirerek sadece gardiyan H.G’ye müebbet hapis cezası verdi, cezayı iyi hal nedeniyle 25 yıla düşürdü. Mahkeme, yargılanan diğer gardiyanlar ile rütbeli askerlerin işkence suçundan beraatına karar verdi.

YENİDEN YARGILAMA YAPILACAK

Polat’ın annesi Gülşen ve babası Kenan Polat, kararın kesinleşmesi üzerine AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Engin Yıldırım başkanlığındaki AYM İkinci Bölüm, yaptığı değerlendirme sonucunda Polat’ın anayasada güvence altına alınan yaşam hakkının ve işkence yasağının ihlal edildiğine karar verdi. Polat ailesine 50 bin TL manevi tazminat ödenmesini kararlaştıran mahkeme, yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com