AYM, Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesini iptal edemedi

Anayasa Mahkemesi (AYM), TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin 'yok hükmünde olduğunun tespiti için' yapılan başvuruyu görüştü.

KRONOS 22 Şubat 2024 GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti için CHP’nin yaptığı başvuru ile Atalay’ın avukatlarının yaptığı yeni başvuruda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Yüksek Mahkeme, bugünkü Genel Kurul gündeminde, “TBMM Genel Kurulu’nda Yargıtay 3. Ceza Dairesinin yazısının okunarak Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve ortaya çıkan eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali” istemiyle CHP’nin yaptığı başvuru ile Atalay’ın avukatlarının yaptığı yeni başvuruyu görüştü.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA VERİLDİ 

Alınan bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iki başvuruda da karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Yüksek Mahkemenin kararını oy çokluğuyla aldığı öğrenildi. Kararın gerekçesi daha sonra yapılacak.


NE OLMUŞTU? 

Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluğuna ilişkin iki kez verdiği hak ihlali kararı, Yargıtay tarafından yok sayılmıştı. Muhalefetin ‘yargı darbesi’ olarak nitelendirdiği karara karşı Can Atalay’ın avukatları üçüncü kez Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Atalay hakkında iki defa hak ihlali kararı vermiş ancak hem İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi hem de Yargıtay bu kararları tanımamıştı.

TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulunda 30 Ocak’ta düşürülmüştü.

Can Atalay’ın avukatları, AYM’ye yaptıkları başvuruda; Anayasa’nın 85. maddesi dikkate alınarak “vekilliğin düşürülme kararının yok hükmünde olduğunun tespitine ve iptaline” karar verilmesini talep ettiler.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com