AYM, Gezi’de gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya hakkında hak ihlali kararı verdi

Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı olayları sırasında polisin attığı gaz kapsülü ile bir gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya'nın kötü muameleye maruz kaldığına karar verdi. Mahkeme, kolluğun gerekli tedbiri almadığı ve kontrolsüz şekilde gaz fişeği atmak suretiyle başvurucunun yaralanmasına yol açtığını vurguladı.

KRONOS 29 Nisan 2021 GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı olayları sırasında polisin attığı gaz kapsülü ile bir gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya hakkında hak ihlali kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun oy birliğiyle aldığı kararda, kötü muamele/eziyet yasağının ihlal edildiğine karar verildi. Mahkeme, eziyet yasağının ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için dosyanın İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na tekrar gönderilmesine, yargılama giderlerinin ödenmesine karar verdi. Erdal Sarıkaya, tazminat talebinde bulunmadığı için tazminata hükmedilmedi.

AYM, kolluk gücünün olaylar sırasında insanların müdahaleden en az şekilde etkilenmesi için gerekli önlemleri almadığına dikkat çekti. Kolluğun bu kişiyi yakalayıp ve etkisiz hale getirmeye çalıştığı yönünde bir bilgiye rastlanmadığına işaret edilen kararda, “Kargaşa ortamına yol açtığı ileri sürülmeye başvurucunun başından ve gözünden yaralanması kolluğun gerekli tedbiri almadığı ve kontrolsüz şekilde gaz fişeği atmak suretiyle başvurucunun yaralanmasına yol açmıştır” denildi.

Mahkeme kararında şu ifadeye yer verildi: “Eziyet yasağının usul boyutuna yönelik ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmasında hukuki yarar bulunmaktadır. Yapılacak yeniden soruşturma, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Bu kapsamda yapılması gereken iş, yeniden soruşturma kararı verilerek Anayasa Mahkemesi’nin ihlal sonucuna ulaştıran nedenleri gideren, ihlal kararında belirtilen ilkelere uygun bir soruşturma yapılmasından ibarettir.”

Erdal Sarıkaya, gaz kapsülünü atan polislerin bulunması için dava açmıştı. Olay günü kapsülü attığı belirtilen 16 polis memuru hakkında ise İstanbul Valiliği tarafından soruşturma izni verilmemişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com