AYM kararına rağmen 1 Mayıs’tan tutuklananların sayısı 49’e yükseldi

Anayasa Mahkemesi kararına rağmen 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na çıkışın yasaklanmasını protesto ederek Meydan'a çıkmak isteyenlere yönelik operasyonlar sürüyor. 11 kişi daha tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KRONOS 06 Mayıs 2024 GÜNDEM

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Taksim’e çıkmak isteyen ve dün yapılan sabah operasyonlarıyla gözaltına alınan 12 kişiden 11’i, savcılık ifadelerinin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Aynı gerekçelerle 3 Mayıs’ta gözaltına alınan 52 kişiden 38 kişi de önceki gece tutuklanmıştı.

Böylece tutuklanan sayısı 49’a yükseldi.

NE OLMUŞTU?

3 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 65 kişi, İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmiş, bu kişilerden 52’si, “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmış, 13’ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama talebiyle sevk edilen 52 kişiden 38’ini tutuklamıştı.

“Gereği Yapıldı” denilerek sürdürülen operasyonlar çerçevesinde, dün gözaltına alınan 12 kişi daha bugün İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılık, ifadeleri alınan bu 12 kişinin tutuklanması yönünde Sulh Ceza Hakimliği’ne sevkini gerçekleştirdi. Mahkeme, 12 kişiden 11’inin tutuklanmasına karar verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com