AYM reddetti AKP yeni güvenlik soruşturması teklifiyle geldi

AK Parti, AYM'nin reddettiği kamuda güvenlik soruşturması ile ilgili yeni bir teklif sundu.

KRONOS 19 Haziran 2020 GÜNDEM

AK Parti, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği kamuya personel alımındaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının bir benzeri kanun teklifini Meclis’e sundu. Teklife göre ‘üst kademe kamu yönetici’, ‘milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip proje, birim, tesis hizmetlerinde çalışacak kişilere’ güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Teklifte AYM’nin iptal kararı sonrası kamuya girişlerde düzenleme yapılması gerektiği kaydedilerek, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak kişiler sıralandı. Teklife göre Cumhurbaşkanlığı’nca atanacak ‘üst kademe kamu yönetici’, ‘milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip proje, birim, tesis hizmetlerinde çalışacak kişilere’ güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Teklifle, kamu kurum ve kuruluşu niteliğinde olmayan ancak ileri teknoloji gerektiren AR-GE faaliyetleri, bilişim teknolojileri ve savunma sanayi gibi sektörlerde çalışacak kişiler de söz konusu soruşturma ve araştırmadan geçecek.

Güvenlik soruşturması MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki amirler tarafından yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yürüten kişiler, ancak kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak bilgi ve belgeye erişmeye yetkili olacak.

Teklifte güvenlik soruşturması için araştırma yapılması şöyle tarif edildi:

“Yerinde yapılacak araştırmada, güvenlik soruşturmasında amaçlanan nedenle bağlı olarak kişi hakkında doğrulanabilir ve güncel bilgi edinimine imkan sağlayacak, husumet, kin, garez gibi saiklerle verilebilecek bilgileri ayıklamaya imkan tanıyan denetime elverişli araçlarla yapılacaktır. Ayrıca yerinden yapılacak araştırma, eğer kişinin görevine yansıyacak hususlar açısından bir gereklilik taşıyorsa başvurulacak bir yöntemdir. Bu gereklilik kişinin kendisi ve kapsama dahil yakınları açısından ayrı ayrı tespit edilir. Yakınları yönünden bir gereklilik bulunmadığı hallerde yakınları hakkında mevcut kayıtlar üzerinden araştırma tamamlanır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com