AYM’den Türkiye’nin tek Covid-19 uzmanı KHK’lı doktor için ‘hak ihlali’ kararı

Anayasa Mahkemesi, ABD ve Hollanda'da koronaviüs üzerine çalışan ve bu alanda Türkiye'de tek uzman olan KHK'lı Mustafa Ulaşlı hakkında yurt dışına çıkış yasağı verilmesininin "hak ihlali" olduğuna hükmetti.

KRONOS 20 Ekim 2023 GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi (AYM), ABD Princeton Üniversitesi ve Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nde 7 yıl koronavirüs üzerine çalışan ve Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana ilim Dalı ve Genetik Bölümü’ndeyken ihraç edilen Doçent Dr. Mustafa Ulaşlı hakkında hak ihlali kararı verdi.

AYM, mahkeme kararı olmamasına rağmen hakkında yurt dışına çıkış yasağı olan genetik uzmanı Mustafa Ulaşlı’nın özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Mahkeme ayrıca Ulaşlı’ya 23 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Avukat Gizay Dulkadiroğlu, “Dr. Mustafa Ulaşlı’yı hatırladınız mı? Kendisi Türkiye’de koronavirüs üzerine çalışması olan tek akademisyedi ancak KHK ile ihraç edildiği için, pandemi döneminde bilgisinden faydalanamamıştık” diyerek AYM kararını duyurdu.

Dulkadiroğlu şunları paylaştı:

“AYM 19.07.2023’te verdiği kararla, hakkında bu yönde bir mahkeme kararı olmamasına rağmen yurt dışınan çıkışı “tahdit koymak” yoluyla engellenen Ulaşlı’nın özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi! KHK garabetinin yarattığı sonuca bakın; Koskoca bir pandemi döneminde, ülkemizde bu konuda çalışmaları olan tek akademisyenin bilgisinden paydalanamadık! Yetmedi, bu akademisyenin yurt dışına çıkmasını engelleyenler, hocamızın insanlığa, bilime katkı sunmasının önüne geçti! 2023 yılında AYM bir insanın hakkında mahkeme kararı olmadan yurt dışına çıkmasının engellenemeyeceğini açıklamak zorunda kaldı! Neticeten; medeni dünyadan, hukuktan, insan haklarından yine fersah fersah uzakta kaldık!”

KORANAVİRÜS KONUSUNDA TEK UZMANDI

Genetik uzmanı Doçent Mustafa Ulaşlı, ABD Princeton Üniversitesi ve Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nde toplam 7 yıl koronavirüs üzerine çalıştı.


 

Ulaşlı daha sonra koronavirüs ile ilgili yürüttüğü bilimsel çalışmalarına Türkiye’de, Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana ilim Dalı ve Genetik Bölümü’nde devam etme kararı aldı.

Üniversitede doçentlik yaparken, 1 Eylül 2016’da KHK ile görevinden ihraç edilen Ulaşlı’nın kısa bir süre sonra hakkındaki iddialarla ilgili takipsizlik kararı verilmişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com