AYM’den ‘Tecavüzcü Ensar’ kararı: Bu protestoya ceza hak ihlalidir

KRONOS 28 Kasım 2019 GÜNDEM

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı olduğu iddia edilen yurtlarda 2012-2015 arasında birçok çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu 2016 yılının Mart ayında kamuoyunun gündemine gelmiş, infiale yol açan iğrençliğe yurt çapında düzenlenen eylemlerle tepki gösterilmişti.
İstismarla suçlanan öğretmen Muharrem Büyüktürk daha sonra yapılan yargılama sonrası 508 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

PROTESTO EDEN ÖĞRENCİLERE PARA CEZASI VERİLMİŞTİ

25 Mart 2016 tarihinde de Ankara’da bir grup üniversite öğrencisi, istismara uğrayan çocuklara dikkat çekmek ve yaşananları protesto etmek için Kızılay’daki Ensar Vakfı binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Bir grup öğrenci, Ensar Vakfı’nın Ankara’daki binasına pankart asmıştı. Eylemde öğrenciler “Tecavüz Yuvası Ensar Vakfı Kapatılsın” pankartı açıp, binanın duvarına da sprey boyayla “Tecavüzcü Ensar” yazdı. Olay yerine gelen polis, öğrencileri dağıttı. Ertesi gün de eyleme katılan öğrencilerden bazıları evlerinde gözaltına alındı. Emniyet’te haklarında işlem yapılan öğrencilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca 219 lira para cezası uygulandı.

PARA CEZASINA İTİRAZI MAHKEME REDDETTİ

Hakkında işlem yapılıp, para cezası verilen öğrencilerden Hayriye Özde Çelikbilek, hakkında verilen cezayı mahkemeye taşıdı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Çelikbilek, protestonun barışçıl olduğunu hatırlattı ve eylemin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını, hangi emre aykırı davranışta bulunulduğunun somut olarak ortaya konulamadığını belirterek, itiraz etti. Ancak mahkeme, idari yaptırım kararı ile verilen idari para cezasının usul ve yasaya uygun olduğunu savunup itirazı reddetti.

AYM HAK İHLALİNE HÜKMETTİ

Çelikbilek, kararı bu defa Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Yüksek mahkeme ise kararını geçtiğimiz ay yapılan toplantıda açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine” hükmedildi. AYM ayrıca başvurucunun cebinden çıkan 2,475 liranın faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Dosya yeniden yargılanması yapılması için de Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Karar oy birliğiyle alındı. (Kaynak: T24)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com