AYM’ye 8 yılda 8 binden fazla hak ihlali kararı verdi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün verdiği bilgilere göre, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolu açıldığından beri, 253 bin 120 başvuru yapıldı. Yüksek Mahkeme, 8 bin 361 başvurucunun hakkının ihlal edildiğine hükmetti, bu davalardan 67 milyon TL’lik tazminat kararı çıktı.

KRONOS 23 Haziran 2020 GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi (AYM)

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları sonucu hak ihlaline uğradığı tespit edilen yurttaşlara 67 milyon TL tazminat ödendiğini bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün verdiği bilgiye göre, AYM’ye bireysel başvuru yolunun açıldığı 23 Eylül 2012’den 2019 yılı sonuna kadar 253 bin 120 başvuru yapıldı. 44 bin 65’i halen sonuçlanmayan başvurulardan 200 bin 694’i sonuçlandırıldı. Yüksek Mahkeme, 8 bin 361 başvurucunun hakkının ihlal edildiğine hükmederken ihlal tespiti yapılan başvurulardan 2 bin 299’unda tazminat kararı verildi. 39 milyon 265 bin 836,96 TL manevi, 27 milyon 735 bin 754,87 TL maddi tazminat ödenmesine hükmedildi. Ayrıca bu başvurulardan dolayı 7 milyon 622 bin 822,65 TL tutarında da yargılama gideri ödendi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YARGI KRİZİNİN YAŞANDIĞI BİR DÖNEM”

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre ülkenin hukuk devleti olmaktan hızla uzaklaştığını söyleyen CHP’li Özel, yurttaşların yargıya olan güveninin azaldığını, yargı kararlarının büyük çoğunluğuna itiraz edildiğini bildirdi. Özel, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yargı krizinin yaşandığı tespitlerinin yapıldığı bir dönemden geçiyoruz. Türkiye’de yargıya güven, tarihin en düşük noktasında. Yüksek yargı organlarının başkanları bile yargıya güven noktasında endişelerini dile getirmektedirler” dedi.

YARGI KONTROL EDİLMEK İSTENİYOR

Yargıya güven duyulmamasının nedeninin adil yargılama hakkının ihlal edilmesi olduğunu ifade eden Özel, açıklamasında şunları kaydetti:

“AYM Başkanı Zühtü Arslan, Yüksek Mahkeme’ye yapılan bireysel başvurularının yüzde 52,1’inin adil yargılanma hakkının ihlaline ilişkin olduğunu ifade etmiş, adil yargılanma sorununun çözülmesi gerektiğini vurgulamıştır. Önergeye verilen yanıttaki rakamlar ihlal iddialarını kanıtlar niteliktedir. Verilen hak ihlallerindeki yüksek oran ve yüksek tazminat miktarı, vatandaşların mahkemelere olan güveninin neden bu kadar düşük olduğunu kanıtlar nitelikte. Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesi tesis edilmeden, mahkemelerin bağımsız ve tarafsız karar verdiği algısı yerleşmeden demokrasinin gelişmesi mümkün olmayacaktır. AKP Genel Başkanı avukatları eliyle ya da kamuoyu önündeki açıklamalarıyla yargıya doğrudan müdahale etmektedir. Bu müdahale, mahkemelerce evrensel hukuk ilkelerinin değil, yürütme organının görüşlerinin dikkate alındığı bir gerçekle ülkemizi yüz yüze getirmektedir. AYM ve AİHM kararlarının uygulanmadığı, anayasal güvence altındaki hakimlik teminatına rağmen, yürütme organının hoşuna gitmeyen hakimlerin sürüldüğü, görevlerinden alındığı kara bir dönemden geçiyoruz. Bu sorunların çözümü yürütme organının güdümündeki bir yargıyla değil, bağımsız, tarafsız ve kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun bir yargının tesis edilmesiyle mümkün olacaktır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com