‘Back To Black’ 16 yıl sonra 1 milyar izlenme sınırını aştı

27 yaşında trajik biçimde hayatını kaybeden Britanyalı şarkıcı Amy Winehouse'un 'Back To Black' şarkısı YouTube'da yayınlandıktan 16 yıl sonra 1 milyar izlenme sınırını aştı. 1 milyar izlenme sınırını aşan dönem şarkıları arasında 'November Rain', 'Smells Like Teen Spirit' ve 'Zombie' gibi parçalar yer alıyor.

KRONOS 07 Ekim 2023 KÜLTÜR

Amy Winehouse (BEN STANSALL / AFP)

27 yaşında hayata gözlerini yuman Amy Winehouse, tıpkı onun gibi erken kaybedilen efsanelerin yer aldığı ’27’ler Kulübü’nün bir parçası oldu.

Ancak onun 2007’deki hiti ‘Back to Black’in klibi, yayınlandıktan 16 yıl sonra YouTube’da bir milyar izlenme sayısını aştı.

Evening Standard‘da yer alan habere göre, 2006 yılında yayınlanan Phil Griffin’in yönettiği siyah beyaz klipte, şarkıcının başarısız bir aşkın yasını tuttuğu, cenaze törenine katıldığı ve cenaze törenine katıldığı anlar yer alıyor.

Amy Winehouse, 2007’den 2009’a kadar evli olduğu eski kocası Blake Fielder-Civil ile olan sorunlu ilişkisinden ilham alan sözlerin yer aldığı şarkıyı Mark Ronson ile birlikte yazdı.


AMY WINEHOUSE KİMDİR?
14 Eylül 1983’te doğan Amy Winehouse, çocukluğundan beri müzikle iç içeydi. Arkadaşlarıyla ilk rap grubunu kurduğunda daha 10 yaşındaydı. 13 yaşında ilk gitarını aldı, 16’sında ise ilk albüm anlaşmasını yaptı. Winehouse ailesinde birçok caz sanatçısı vardı, üstelik Amy Winehouse’un babaannesi de bir şarkıcıydı. Winehouse’un küçük yaşta tanıştığı caz hayatının anlamı oldu.

İhtiyacı Olan Tek Şey Müzik
Söz yazmaya ilk gençlik yıllarında başladı, şarkıcı olmayı ise hiç düşünmedi. Ünlü olmayı istemiyordu, şöhretle mutlu olamayacağının farkındaydı. Winehouse’un hayatı zaten yeterince zorluydu. Ebeveynleri o daha dokuz yaşındayken ayrıldı. Babası ile olan ilişkisi karmaşıktı ve erken yaşta depresyon tedavisi gördü. Müzik ise onun gözünde tutunduğu tek daldı.

Frank
Arkadaşı Tyler James, 16 yaşında olan Winehouse’un demosunu kendi plak şirketine gönderdi. 2000 yılında sanatçı National Youth Jazz Orchestra’da vokalistlik yapıyordu. 2003’te Winehouse’un adını babasının çok sevdiği Frank Sinatra’dan alan çıkış albümü yayınlandı. Frank; caz, pop, soul ve hip-hop müziğin karışımı bir albüm olarak kabul edildi. O zamanlar şöhretle tanışmamış Winehouse için başarı, albüm şirketi ya da satışlar değil, özgürce istediği müziği yapabilmesiydi.

Olgun Sesli Genç Bir Kadın
Frank’in etkisi Winehouse’un Glastonbury gibi festivallerde konser vermesine öncülük ederken televizyonda görünmesini de sağladı. Amy, birçok insanın sesi olduğu şarkılarına kendi duygularını katıyor, sözlerini tecrübelerinden yola çıkmadan yazmayı düşünemiyordu. Albümün prodüktörü, Winehouse’un çok iyi anlaştığı ve sevdiği Salaam Remi, şarkıcı için sonradan şunları diyecekti: “18 yaşındayken sesini 65 yaşındaki bir kadın sanatçı gibi kullanabiliyordu, 25’inde nasıl olacağını merak ediyordum.”

Back To Black’in İlham Kaynağı
Winehouse, 2005’te ikinci albümüne yoğunlaşmak istedi. Fakat ilham kaynağını bir türlü bulamıyordu. Yazma tıkanıklığı içinde, vaktinin çoğunu alkol ve bilardoyla geçirmeye başladı. Bu sıralarda Blake Fielder-Civil ile tanıştı. Şarkıcı büyük bir aşkla ona bağlanmışken, Fielder-Civil Winehouse kadar istekli değildi. Uyuşturucu bağımlılığı, Winehouse’un zaten var olan bağımlılığını daha da körüklüyordu. Fielder-Civil’in onu birkaç ay sonra terk etmesi, şarkıcı için bir darbe oldu.

Rehab’in Hikayesi
Winehouse, bu ayrılıkla başa çıkamadı ve kendini bağımlılığına daha çok gömdü. En güzel şarkılarına dökülecek olan hisleri, şimdilik onu diplere sürüklüyordu. Durumunu fark eden arkadaşları ve yapım şirketi, sanatçının rehabilitasyona gitmesini önerdi. Genç şarkıcı, “Eğer babam da isterse giderim.” dedi. Fakat Winehouse’un babası, gitmesine gerek olmadığını düşündü. Bunun üzerine birkaç saat içinde Rehab’i yazan Winehouse, bir jenerasyonun içinde kendisini bulacağı şarkıyı kaleme almıştı.

Back To Black
Winehouse, Fielder-Civil ile olan ilişkisini şarkılara yazdıkça yaratıcılığının geri geldiğini hissediyordu. 2006 yılında, You Know I’m No Good ve Rehab albümden önce demo olarak radyoda Mark Ronson’ın programında çaldı. Sonrasında Ronson, Salaam Remi ile Back To Black’in prodüktörlüğünü üstlenecek ve Winehouse’un mükemmeliyetçiliğinden dolayı onunla çalışmaktan çok hoşlandığını söyleyecekti.

Listelerin Zirvesinde
Back To Black çıktığında, İngiltere listelerinde birinci sıraya yükselip yılın en çok satan albümü oldu. BRIT ödülü kazandıktan bir ay sonra Amerika’da yayınlandı. Albümün ilk şarkısı Rehab, Time dergisi tarafından yılın şarkısı seçildi. You Know I’m No Good ve Back To Black, albümün hepimizin bildiği listelerden düşmeyen diğer yıldızlarıydı. Winehouse’a beş Grammy getiren albüm, onu İngiliz bir kadın şarkıcının Billboard listelerinde o zamana kadar yer aldığı en yüksek sıraya çıkardı.

KAYNAK: Radyo ODTÜ

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com