Bademe ve cevize vergi şoku

Hükûmet bütçe açığını kapatmak için hemen her kalemde vergileri artırmaya devam ediyor. En son ceviz ve badem ithalatına müdahale edildi.

KRONOS 16 Ekim 2023 EKONOMİ

Badem ithalatının Gümrük Vergisi oranı yüzde 2’den yüzde 15’e ek malî yükümlülük tutarı ürünün kabuklu olanları için ton başına 452 dolardan 580 dolara, kabuksuz olanları için 818 dolardan 942 dolara çıkarıldı.

Ceviz ithalatında Gümrük Vergisi oranı ise, yüzde 4’ten yüzde 15’e, ek malî yükümlülük tutarı da kabuklu ceviz için ton başına 307 dolardan 416 dolara, kabuksuz ceviz için de 573 dolardan 1.099 dolara çıkarıldı.

İthalat rejiminde değişiklik yapılmasın dair Cumhurbaşkanı kararı 15 Ekim 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NE İSTİSNA 

Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılacak ithalata badem için yüzde 1, ceviz için yüzde 2 Gümrük Vergisi ve buna yönelik ek malî yükümlülük tutarları uygulanacak.

Karar 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Dokumaya elverişli mensucat ve bunlardan mamul eşyalar başlığı altında listelenen çok sayıda ürünün ek gümrük vergilerinde düzenleme yapıldı. Düzenleme 1 ay sonra yürürlüğe girecek.


 

Resmi Gazete’de ayrıca, kamış melası ithalatının Gümrük Vergisi oranı uygulamasında yem sanayiine ayrıcalık getirildi.

Kamış melası ithalatında yüzde 10 oranında Gümrük Vergisi uygulanması öngörülürken, ürünün yem sanayiinde kullanılmak üzere yapılacak ithalatında oran sıfır olarak uygulanmaya devam edecek.

Karar 22 Ekim 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com