Baerbock: Ukrayna’ya ‘Strela’ tipi roketatarlar gönderilmeye başlandı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'nın en büyük silah tedarikçilerinden birisi olduğunu belirerek, "Bu, bizim gurur duyduğumuz bir şey değil, bu Ukrayna'ya yardım etmek için şu anda yapmak zorunda olduğumuz şey" dedi.

KRONOS 23 Mart 2022 GÜNDEM

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, “Strela” tipi roketatarların Ukrayna’ya gönderilmesine başlandığını açıkladı.

Almanya’dan Ukrayna’ya şimdiye kadar gönderilmesi planlanan yaklaşık 2 bin 700 adet roketatardan yaklaşık 500’ü gönderildiğini belirtti. Almanya daha önce Ukrayna’ya bin tanksavar ve 500 “Stinger” füzesi gönderme kararı almıştı. Almanya, Ukrayna’ya daha önce açıkladığı Stinger füzelerine ek olarak 2 bin 700 adet Doğu Almanya döneminden kalma Strela füzesi gönderme kararı almıştı.

DW Türçke’de yer alan habere göre, Baerbock, mecliste yaptığı konuşmada “Şu durumda en büyük silah tedarikçilerinden biriyiz. Bu, bizim gurur duyduğumuz bir şey değil, bu Ukrayna’ya yardım etmek için şu anda yapmak zorunda olduğumuz şey” dedi.
Bild gazetesi konuyla ilgili haberinde planlanan tüm roketatarların gönderilmesi konusunda Federal Güvenlik Konseyi’nin mutabık olduğunu yazmıştı.


MOLDAVA’DAKİ UKRAYNALILAR GETİRİLECEK

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, konuşmasında ayrıca Ukrayna’nın komşularını sığınmacılar konusunda desteklemek amacıyla Cuma ya da Cumartesi günü Moldova’dan Almanya’ya ilk uçuşun gerçekleşeceğini söyledi. Moldova’da bulunan Ukraynalı sığınmacıların Rheinland-Pfalz eyaletine getirilmesi planlanıyor.

FEMİNST DIŞ POLİTİKA ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERDİ

Baerbock ayrıca feminist dış politika söylemini de Hrıstiyan Birlik Partileri’nden gelen eleştiriler karşısında savundu. Baerbock 21’inci yüzyılın güvenlik politikalarına feminist bakış açısının da dahil olduğunu söyledi. Kısa süre önce Srebrenitsa Anneleri ile biraraya geldiğini belirten Baerbock, Srebrenitsa Anneleri’nin 1990’lı yılların başında kendileri, kızları ve kız arkadaşları tecavüze uğrarken müdahale edilmediğini anlattıklarını söyledi. Baerbock o dönem tecavüzün bir savaş silahı olarak kabul edilmediğini ifade etti. Baerbock, feminist dış politikanın bir “lüzumsuzluk” olmadığını söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com