AKP’yi eleştiren vekil kapı önünde: Enginyurt, Usta, Ersoy, Sancaklı…

MHP lideri Devlet Bahçeli, AKP'ye yönelik en ufak sözleyen vekilleri ya ihraç etti ya da istifa ettirdi. MHP'de daha önce Cemal Enginyurt, Erhan Usta, Baki Ersoy ve son olarak Saffet Sancaklı partiden ayrılmak zorunda kaldı.

KRONOS 10 Aralık 2023 GÜNDEM

AKP’yi eleştirdiği için MHP’den Bahçeli’nin talimatıyla istifa edilen milletvekilleri listesine Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı eklendi. Daha önce AKP’yi eleştirdiği için MHP’den Cemil Enginyurt, Erhan Usta ve Baki Ersoy ayrılmak zorunda kalmıştı. Baki Ersoy yeniden partiye dönmesine rahmen Enginyurt ve Usta başka partilerde siyasi hayatlarına devam etmişti.

Cemal Enginyurt, seçim bölgesi olan Ordu’nun önemli geçim kaynaklarından olan  fındık fiyatı ile ilgili açıklaması sonrasında partiden ihraç edilmişti. Engin, sosyal paylaşımında “Fındık üreticisinin hakkını savunmak, vatanı savunmak gibidir. Fındıkta oynanan oyunlara karşı durmanın bedeli ağır da olsa; bu bedeli ödemek Ordulular adına şereftir. Şerefin tavizi olmaz. MHP, vazgeçilmez sevdamdır” ifadelerini kullanmıştı.

Enginyurt, MHP’den ihraç edilmesine sert tepki göstererek, “MHP’den ihraç ettiniz! Ülkücülüğümü almadınız, alamazsınız. İhraç edenler! Bir gün sıra size de gelir. Konuşmamı kesemezsiniz,kesemeyeceksiniz. Ülkücülerin sesini kimse kesemez. Millet, Devlet ve Ordulular için, hep doğruları konuşan olacağım” dedi.

ERHAN USTA’NIN ‘LÜZUMSUZ HARCAMA’ LAFI İHRAÇ SEBEBİ OLDU

Şu anda İYİ Part Grup Başkanvekili olarak görev yapan Erhan Usta ise 2018 yılında TBMM’de yaptığı konuşmada “Bütçede lüzumsuz harcamalar var ise gözden geçirilmelidir” deyince MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından MHP Grup Başkanvekilliği görevinden alınmıştı.

Usta, 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili AKP ile MHP arasındaki ‘ittifak’ görüşmeleri için “Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil” dedikten sonra ise MHP’den ihraç edilmişti.

‘ZAMLAR MİLLETİN BELİNİ BÜKÜYOR’ DEMESİ İSTİFAYLA SONUÇLANDI

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri’de katıldığı televizyon programında enflasyon rakamları ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş ve vatandaşın sıkıntı içinde olduğunu söylemişti. Ersoy, “Açıklananın çok üzerinde enflasyon oranları var. Zamlar bu milletin belini büküyor. Bunlar gerçek. Bunları görmemezlikten gelemeyiz. Bunları konuşmamız gerekiyor. Bunları yok sayamayız. Bir şeyi yok saydığınızda o problem ortadan kalkmıyor ve bu tepkiyi getiriyor.” ifadesini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından Ersoy, gerçeğe aykırı ifade kullanmaktan parti disiplin kuruluna sevk edilmişti.

ERSOY VE SANCAKLI’DAN AYNI DİL

Ersoy’un istifası Saffet Sancaklı’nın dün sosyal medyadan duyurduğu istifasıyla aynı dil kullanmış. Ersoy, “Liderim Sayın Devlet Bahçeli Bey’e ve davama bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bağlı ve sadık kalacağım. Disipline sevkimle ilgili kamuoyunda yapılan istismar edici tartışmaların davama ve partime zarar verme ihtimalini bertaraf amacıyla partimden bugün istifa ediyorum” dedi.

‘GENEL BAŞKANIN TALİMATI ÜZERİNE İSTİFA EDİYORUM’

Saffet Sancaklı da partisine yerel seçimlerde Kocaeli’de belediye verilmesi gerektiği yönündeki açıklaması sonasında önce Bahçeli tarafından istifa iması yapılmış daha sonra Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın tarafından istifası istenmişti.

Sancaklı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı istifa açıklaması şöyle: “Mensubu olmaktan şeref duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi üyeliğinden; yerel seçim sürecinde Cumhur İttifakını ve Partimizi her türlü tezvirat ve spekülasyondan uzak tutmak gayesiyle, Sayın Genel Başkanımızın talimatı doğrultusunda istifa ediyorum. Bu vesileyle; Milliyetçi Hareket Partisine ve Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beye bağlılığımın tavizsiz bir şekilde devam edeceğini bildirir, kamuoyuna saygılarımı sunarım.”

Sancaklı’nın istifasında kullandığı dilin yeniden partiye dönüş hesaba katılarak yapıldığı dikkat çekiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com