‘Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar başbakan yapmak istiyor’

Taha Akyol: Bahçeli’nin açıklaması hem CB sistemindeki sorunları gözler önüne seriyor hem parlamenter sistemdeki kurumsal yürütme ve tarafsız cumhurbaşkanı ilkelerinin önemini ortaya koyuyor.

KRONOS 07 Mayıs 2021 GÜNDEM

Erdoğan ve Bahçeli

Karar yazarı Taha Akyol,  MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıkladığı yeni anayasa taslağı, CB hükümet sisteminde yaşanan ciddi sorunları ortaya koyduğunu ve çözüm olarak da parlamenter sistemdeki başbakana benzeyen bir cumhurbaşkanı önerdiğini yazdı. 

Akyol, Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı’nın siyasi işlevini Meclis Başkanına veren anayasa taslağının Erdoğan tarafından ‘memnunlukla karşılandığını’ sanmadığını belirterek önerilen modelin Erdoğan’ın yetkilerinin azaltılması ve başbakanlık modeline geri dönülmesi anlamına geldiğini öne sürdü.    

Taha Akyol şu görüşlere yer verdi:

CB sisteminde Meclis fiilen hiçbir denetim yetkisi olmayan bir ‘kanun makinesi’ durumuna düşürüldü. MHP’nin önerisinde, Meclis’in yetkileri “kanun yapımında, antlaşmaların onaylanmasında ve sona erdirilmesinde, bütçenin kabul edilmesinde, anayasal kurum ve kuruluşlara üye seçmede, meclis soruşturması açılmasında kuvvetlendirilmiştir.”

Bunun da içeriği açıklanmadı. Fakat uluslararası antlaşmaların “sona erdirilmesinin” de Meclis’in yetkisine verilmesinin anlamı açıktır.

Gerçekten Meclis’in kanundan bile güçlü olan onayının, tek imzayla kaldırılması hukukun kabul edebileceği bir şey değildir.

Çok önemli bir husus da “tarafsız” ve gerektiğinde “uzlaştırıcı, arabulucu” bir yüksek makama olan kuvvetli ihtiyacın hissedilmiş olmasıdır. Parlamenter sistemde bu işlevi partisiz cumhurbaşkanı yapar. Bahçelinin metninde, “tarafsız, uzlaştırıcı, arabulucu” kavramları vurgulanarak bu işlev Meclis Başkanına veriliyor.

Meclis Başkanlığı böyle bir işlev için yeterli değildir ama CB sisteminin ülkeyi nasıl dengesiz ve denetimsiz bir kutuplaşmaya sürüklediğinin görülmüş olması son derece önemlidir.

Bahçeli’nin açıklaması hem CB sistemindeki sorunları gözler önüne seriyor hem parlamenter sistemdeki kurumsal yürütme ve tarafsız cumhurbaşkanı ilkelerinin önemini ortaya koyuyor.

Bu bakımdan önemlidir, ciddiyetle tahlil edilmelidir.

Ancak hukuki kurumlaşması zayıf toplumlarda başkanlık sistemi ne kadar onarılsa da sorunları giderilemez. Bence doğru olan güçlendirilmiş parlamenter sistemdir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com