Bahçeli’den ‘seyyanen zam’ çağrısı: Emekliye de verilsin

Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan MHP lideri Bahçeli, "8077 TL seyyanen artış emekli kök ücretlerine de yansıtılmalıdır" dedi.

KRONOS 11 Temmuz 2023 GÜNDEM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emeklilere yapılan yüzde 25’lik maaş artışı makul ve yeterli olmadığını belirterek, “MHP olarak teklifimiz şudur: 8 bin 77 TL liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır. Bizim isteğimiz; memurlara uygulanan 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın emeklilere de uygulanmasıdır” ifadelerini kullandı.

Partisinin haftalık TBMM grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki konulara ilişkin mesajlar verdi.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO üyeliğini onaylamayı kabul ettiği İsveç hakkında sert açıklamalar yaptı. İsveç’e sert sözlerle yüklenen Bahçeli ” İsveç, PKK’nın Avrupa’daki mağarasıdır. Kandil neyse Stockholm aynısıdır” dedi.

Bahçeli’nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘EMEKLİYE YÜZDE 25 MAAŞ ARTIŞI YEETLİ BULUNMAMIŞTIR’

“Memurlara ve emeklilerimize yapılacak zamların destekçisiyiz. 1 Temmuz 2023 itibarıyla tüm kamu görevlilerimizin maaşlarında ilk 6 aylık enflasyon farkına ek olarak yılın ikinci yarısı için toplu sözleşmeden kaynaklanan oranda toplam yüzde 17.55’lik zam ve seyyanen 8 bin 77 liralık artış yapılacaktır. Gönül isterdi ki bu maaş yükselişi daha da fazla olsun. Ancak bütçe imkanları bellidir. Türkiye ekonomisinin türbülanstan çıkma sürecinin zorlukları ortadadır. Emeklilerimizi yüzde 25’lik maaş artışı makul ve yeterli bulunmamıştır. MHP olarak teklifimiz şudur. 8077 liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır.”

‘KANDİL NEYSE SLOCKHOLM AYNISIDIR’

“İsveç’in üyeliğine karşı Türkiye’nin haklı ve meşru itirazları vardır. İsveç hükümetinin Kur’an-ı Kerim’e yönelik şerefsiz saldırıları alttan aldığı, sıkışınca da cılız kınama mesajları bilinen bir husustur. Türkiye, dayatmaları sineye çekecek kabile devleti değildir. NATO’nun açık kapı politikası da iç ve dış güvenliğimizden daha önemli olamayacaktır.

Milli varlığımızı tehdit eden, kanlı terör örgütlerine kucak açan, bunların terörist devşirmesine kendi başkentinde göz yuman bir ülkeyle bir güvenlik mimarisinin bünyesinde nasıl buluşacağız? Bunu nasıl hazmedeceğiz? Sadece F-16 ile ilgili parmak sallanıyor diye tamam mı diyeceğiz. İsveç, PKK’nın Avrupa’daki mağarasıdır. Kandil neyse Stockholm aynısıdır. Nitekim karar Sayın Cumhurbaşkanımızındır.

26 üyesi NATO ülkesi olan Avrupa Savunma Birliği içinde İsveç de yer almaktadır. 19 Haziran 2023’te ABD’ye ait iki adet bombardıman uçağının İsveç’e konuşlanması tesadüf değildir. NATO’nun da Türkiye’nin taleplerinin gözetmesi ihmali olmayan bir sorumluluğudur.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com