Bahçeli’ye göre dövizde artışa neden olanlar: Ekonomik Bylock’çular, bölücü çevreler, faiz lobisi…

MHP lideri Devlet Bahçeli döviz kurundaki artışın nedenlerini madde madde anlattı: “Anormal bir ekonomik saldırı , ekonomik ByLock'çular , ‘FETÖ'cü şerefsizler, bölücü çevreler , faiz lobisi , rant grupları , küresel tefeciler.”

KRONOS 31 Aralık 2021 EKONOMİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkgün gazetesi Ankara temsilcisi Kadir Yıldız’ın sorularını yanıtladı, döviz kuruna neden olanları madde madde sıraladı. Bahçeli’ye göre, “Türkiye ekonomide yükseliş döneminde” ve “Normalleşme sağlanacak, ücret ve maaşlar makul seviyelerde artarak vatandaşlarımızı rahatlatacak.”

Yıldız’ın “Ekonomideki gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz. 2021 yılının son aylarına döviz kurundaki artışlar, fiyat artışları damga vurdu. Toparlanma sağlandı mı?” sorusunu yanıtlayan Bahçeli, “Türkiye anormal bir ekonomik saldırıya uğradı” dedi.

BAKAN NEBATİ “DIŞ GÜÇ YOK” DEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yatırımcılarla yaptığı toplantıda, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’lilerin sıklıkla dile getirdiği ‘dış güçlerin ekonomik saldırıları’ iddiasının aksine “sorunun dış güçlerin saldırısından değil, ekonomik politikaya duyulan güvensizlikten kaynaklandığını” kaydetmişti.

‘KUR SİLAHIYLA GELDİLER’ 

Birgün gazetesinin aktardığı habere göre; döviz kurundaki yükselişlerin hiçbir ekonomik temeli olmadığını iddia eden Bahçeli, şunları söyledi: “Ekonomik ByLokçular, ‘FETÖ’cü şerefsizler, bölücü çevreler bu süreçte her türlü tezgahı kurdular. 21 Eylül’den itibaren döviz fiyatındaki artış menfi olarak vatandaşlarımızın refahına doğrudan doğruya sirayet etti. Terörle, darbe teşebbüsüyle, dış baskı ve şantajla yapılamayanlar ekonomide cephe açılarak başarılmak istendi. Mavi vatandaki mücadelemizden kaygı duyanlar, Suriye’deki duruşumuza karşı olanlar, Irak’ın kuzeyindeki, Libya’daki, Afrika’daki, Kıbrıs’taki, Kafkaslar’daki müessir vasfımızdan şikayetçi olanlar üzerimize kur silahıyla geldiler.”


 

‘FAİZ LOBİSİ DEVREYE GİRDİ’

“Faiz lobisi devreye girdi. Rant grupları harekete geçti. Küresel tefeciler ekonomik huzurumuza musallat oldu. Türkiye’nin önünü kesmek için kurgulanan ekonomik operasyonlar günbegün şiddetlendi. Bir ara dolar kuru 18,36 TL’yi bile buldu.”

‘KUR KORUMALI TL MEVDUAT SİSTEMİYLE DÖVİZİN ATEŞİ DÜŞTÜ’

“20 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu Kur Korumalı TL Mevduat Sistemiyle dövizin ateşi düştü, kurun üzerindeki köpük gitti. Elbette döviz kuru artarken fiyat etiketlerini haddinden fazla şişirenlerin artık yapması gerek tek şey döviz kuru yükselmeden önceki seviyelere fiyatları çekmektir. Vatandaşlarımızın temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını indirmeyen haksız ve haram kazancın tarafıdır. Biz de parti olarak bir kampanya başlattık. Fiyatların indirilmesini arzu ettik, bunun samimi mücadelesini teşkilatlarımız kanalıyla yapmaya çalıştık.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com