Bakan açıkladı: Saraçoğlu’nda 212 ofis, 5 otel ve 92 ticari ünite yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un paylaştığı ‘yenilenmiş Saraçoğlu’ projesinde mahallede 92 ticari ünite, 212 ofis ve 5 otel yapılması hedefleniyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden tepki gecikmedi: “Projeyi kazıyın altından rant çıkar.”

KRONOS 23 Ekim 2020 GÜNDEM

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, projenin ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde', 29 Ekim 2023’te hayata geçeceğini söylemişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Saraçoğlu Mahallesi Koruma Yenileme ve Yaşatma Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Bakan Kurum, “Bu bölgede toplam 44 blok, 437 bağımsız bölüm bulunuyor. Yeni Projeyle tescilli 44 blokun tamamını koruyoruz. İçerisinde 120 konut, 92 ticarethane, 212 ofis ve 5 otel yapısı olacak şekilde 429 bağımsız bölüm olarak yeniliyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

OTELLER, OFİSLER, MAĞAZALAR…

Birinci etapta 16 dükkân, 124 ofis ve 5 otelden oluşan bir yenilemeye gideceklerini vurgulayan Bakan Kurum, “İkinci etapta, 70 dükkân ve 88 ofis olacak şekilde yenileme yapıyoruz. Üçüncü etapta ise içerisinde 120 konut ve 6 dükkân olacak şekilde bir yenileme çalışması yapıyoruz” diye konuştu. Bakan Kurum, projenin ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, 29 Ekim 2023’te hayata geçeceğini söyledi.

MİMARLARDAN BAKAN’A TEPKİ

Bakan’ın Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Bakan Murat Kurum’un basın toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, “Saraçoğlu’nda bakanlığın yayınladığı görselleri kazıyın altından rant çıkar. Çevre Şehircilik Bakanını Murat Kurum’u Saraçoğlu Projesi’ni tartışmak üzere TV’de canlı yayına davet ediyoruz” denildi. Candan, ‘’Görsellerle göz boyama yaklaşımı ile arkasındaki rantı saklayamazsınız, Saraçoğlu Mahallesi’nde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın paylaştığı görselleri kazırsanız arkasından rant çıkacağını herkes görür” dedi.

“ZORLA BOŞALTTINIZ, İNSANSIZLAŞTIRDINIZ, BAKIMSIZ BIRAKTINIZ”

Candan şöyle devam etti: “Dışını boyayıp makyajlamakla, ortaya gölet yapmakla, okulu boşaltıp ofis yapmakla, konutu boşaltıp otel yapmakla koruma olmuyor. Bu bir koruma değil, değerlerimizin satışı için allayıp pullama hareketedir, görmüyor değiliz. Hangi STK’lardan görüş aldınız bilmeyiz, ancak asli işimiz ve meslek alanımız olan kültür varlıkları, restorasyon koruma, toplumsal sorumluluk konusunda Başkentin Mimarlar Odası’ndan görüş almadınız.

Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Bakan açıkladı: Saraçoğlu’nda 212 ofis, 5 otel ve 92 ticari ünite yapılacak

d Bakan açıkladı: Saraçoğlu’nda 212 ofis, 5 otel ve 92 ticari ünite yapılacak

d Bakan açıkladı: Saraçoğlu’nda 212 ofis, 5 otel ve 92 ticari ünite yapılacak

 

Ankara Saraçoğlu Mahallesi’ni, zorla boşalttınız, insansızlaştırdınız, bakımsız bıraktınız, kapısının penceresini kırılması, içerisindeki malzemelerin çalınmasını görmezden geldiniz, göz yumdunuz, dahası balyozlarla kapılarını kırdınız, 5 yıldır Saraçoğlu Mahallesi’ni metruklaştırdınız.”

‘DEĞERLERİMİZİ PAZARLIYORSUNUZ”

Değerlerin pazarlandığına dikkat çeken Candan “Ranta zemin hazırladınız suç işlediniz, şimdi metruk halinden kurtarıyorsunuz öylemi, buna Saraçoğlu Mahallesi’nde kargalar kaldıysa, onlar bile güler. Saraçoğlu Mahallesi’nde yaşayan gerçek hayatı bitirdiniz, şimdi yeniden hayat vereceksiniz öylemi, ötmeyen bülbülün, ağaçlara tırmanamayan kaçıp giden sincabın, Saraçoğlu Mahallesi’ni terk eden kaplumbağanın, canlıların yaşamını bitirdiniz ve yapılan projeyle bunu yok etmeye devam ediyorsunuz, paha biçilmez bir değeri paraya tahvil ediyorsunuz. Korumuyor, değerlerimizi pazarlıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com