Bakan Bayraktar: İliç’te toprağı kaldırmak için 400 bin kamyon gerekli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, İliç maden sahasında meydana gelen göçüğü kaldırmak için 400 bin kamyona ihtiyaç olduğunu söyledi ve ekledi: "Tesisin izinleri ile alakalı sürecinde herhangi bir sıkıntı yok. Gerekli izinler ilgili tüm kurumlardan alınmış gözüküyor."

KRONOS 15 Şubat 2024 GÜNDEM

Erzincan İliç’te uzmanların uyarılarına rağmen işletilmesine izin verilen Anagold Madencilik’e ait Çöpler Maden Sahası’nda meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiye üç gündür ulaşılamıyor.

Arama kurtarma çalışmalarına ilşikin bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bölgedeki toprağın 10 milyon metreküp olduğunu hatırlatarak, heyelan alanında 400 bin kamyonluk toprak kütlesi olduğunu söyledi.

Bayraktar “10 milyon metreküplük bir toprak kitlesi var. Bunu elimizde imkan olsa ve kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var” diye konuştu. Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre arama kurtarma çalışmaları metal dedektörleri ve dron radarlarla belirlenen bölgelerde sürüyor. Bayraktar’ın açıklaması şöyle:

‘NEREDE EKSİK, YANLIŞ YAPILDI?’

“Biz özellikle işçi kardeşlerimizin olduğunu tahmin ettiğimiz yerlerde arama yapıyoruz. Burası halen çalışan bir yapı yani heyelan tehlikesi halen devam ediyor. AFAD ekiplerine zarar gelmemesini önemsiyoruz, dolayısıyla çok dikkatli bir şekilde arama faaliyeti yürütüyoruz. O yüzden çalışmalar zaman alıyor.

Çevresel etkinin ne olacağı konusunda bütün ilgili kurumlarımız, başta Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığımız, Tarım Orman Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşlerimiz yoğun çalışmalarını yaptılar. Bütün planlamalarımız halk sağlığına, çevreye zarar vermeyecek, Fırat Havzası’na zarar vermeyecek şekilde gerekli tedbirleri aldık, alıyoruz.

Bu bölge ve maden özelinde ciddi bir rehabilitasyon süreci bundan sonraki aşama. Bu işin kök sebeplerinin ne olduğuyla alakalı müfettişlerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Nerede eksik veya yanlış yapıldı, ortaya çıkaracağız. Kimlerin sorumluluğu varsa onların yargı önüne çıkmasını temin edeceğiz.

‘ŞİRKETİN TEMSİLCİLERİ BURADA DEĞİLLER’

Buradaki işletmeci şirketin yönetim düzeyinde özellikle bir zaafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Hala söz konusu yabancı şirketin temsilcileri burada değiller. Bu konuya arama kurtarma sürecini bitirdikten sora yoğun bir şekilde bakacağız.”

‘TESİSİN İZİNLERİYLE İLGİLİ SIKINTI YOK’

Bayraktar konuyla ilgili bir soru üzerine “Bu tesisin izinleri ile alakalı sürecinde herhangi bir sıkıntı yok. Gerekli izinler ilgili tüm kurumlardan alınmış gözüküyor ama uygulama noktasında ilgili bakanlıklar soruşturmayı yürütüyor. Bunların neticelerini en kısa zamanda alıp sizlerle paylaşacağız. Hiçbir şeyin üstünün örtülmeyeceğini söyleyebiliriz” cevabını verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com