Bakan Ersoy: Galata Kulesi’ndeki 100 TL kapı fiyatı yabancılar için

Galata Kulesi giriş ücretinin 30 TL'den 100 TL'ye çıkmasıyla ilgili konuşan konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, fiyatlama konusunda eksik bilgilendirme olduğunu belirterek "Kapı fiyatlarımız yabancı ziyaretçiler için" dedi.

KRONOS 17 Temmuz 2021 GÜNDEM

Bakan Ersoy: Galata Kulesi'ndeki kapı fiyatı yabancılar için

Galata Kulesi’ne giriş ücretine yapılan artışla ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Galata Kulesi’ndeki fiyatlama konusunda eksik bilgilendirme olduğunu belirterek “Kapı fiyatlarımız yabancı ziyaretçiler için aslında” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, gazeteci Cüneyt Özdemir’e konuştu. Bakan Ersoy, İBB’den Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçtikten sonra Galata Kulesi giriş ücreti 30 TL’den 100 TL’ye yükselmesiyle ilgili şunları söyledi: ‘Kapı fiyatlarımız yabancı ziyaretçiler için aslında. Çünkü biz vatandaşlarımız için müze kart uygulamasını başlattık. Bütün müzelerimizin kapısından 60 liraya alarak bakanlığımızın bünyesinde olan Türkiye genelindeki 321 müzeye 1 yıl boyunca 2’şer kere olmak kaydıyla sınırsız giriş hakkınız var” ifadesini kullandı.

Galata Kulesi’ne giriş ücreti 30 TL’den 100 TL’ye yükseltilmişti. 1348 yılında inşa edilen tarihi kulenin mülkiyetini 2020 yılında İBB’den alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın fahiş zammı tepki çekmişti.

’25 MİLYON TURİST, 20 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLİYORUZ’

Ersoy, bu yılki turizm hedeflerini revize ettiklerini belirterek, “Hedefleri 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelir beklenti olarak düzelttik. Şu anda iyi de gidiyor, inşallah hedeflere ulaşacağız. Ama gönlümdeki hedefi sorarsanız 30 milyon turist, 23 milyar dolar gelir.” dedi.


Müzik yasağıyla ilgili de konuşan Ersoy, “İlk normalleşme başladığında müzik saat 19.00’a kadardı, sonra vaka sayılarındaki düşüşle birlikte ikinci aşamaya geçildi ve saat 21.00 olarak açıklandı. Sonra üçüncü aşamaya geçilerek 24.00 olarak açıklandı, yani her dönem bir önceki döneme göre rahatlatılarak uygulandı. Tekrar veriler ve rakamlar değerlendirilip Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda kabine tekrar bir karar alacak. Turizm konusunda rakip ülkelere bakalım İspanya’ya, Yunanistan’a, yolcu tedariki veren İngiltere’ye bakalım, mesela Almanya’da saat 22.00 ve 24.00 olarak uygulanıyor, Avusturya’da 24.00 olarak uygulanıyor. Yunanistan’da sokağa çıkma yasakları tekrar başladı.

Yani biz tekrar kapatmayı mı göze almalıyız yoksa kademeli bir şekilde rahatlatarak getirmeyi mi göze almalıyız. Bence Türkiye şu an kademeli normalleşme konusunda çok doğru ilerliyor. Bütün vatandaşlarımızdan şöyle bir ricam var: Böyle bir süreçte lütfen ön yargılarımızı bir yere park edelim. Pandemi ile mücadele ön yargılarla olmaz. Dünyada bu işi başarıyla yöneten ülkeler nasıl yönetiyorsa Türkiye de o şekilde yönetiyor.”

‘GÖBEKLİTEPE’NİN ADI DEĞİŞMİYOR’

Ersoy, Göbeklitepe’nin adının değiştiği yönündeki soru üzerine de şu yorumda bulundu:

“Göbeklitepe bizim uluslararası markalarımızdan biri. Yeni başlatılan çalışmalarda 11 tane daha Göbeklitepe noktası tespit edildi. Orada 100 kilometrelik hattı bir arkeopark olarak bakanlığın gözetimine alacağız. İşte bu arkeopark hattına 12 tepe diyeceğiz. Göbeklitepe de bu 12 tepeden bir tanesi, onun adı Göbeklitepe olarak kalıyor. Bu 12 tepe arkeoloji açısından Türkiye için çok önemli bir keşif oluyor ve Mısır için piramitler neyse Türkiye için de 12 tepe o olacak.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com