Koca, Çin’in teslim etmediği aşıların faturasını ‘Doğu Türkistan’a kesti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Çin'den aşı gelecekti nerede' diye soranların Pekin ile Ankara arasındaki ilişkileri bozmaya çalıştığını iddia ederek faturayı Uygur Türklerine ve Doğu Türkistan'a kesti.

KRONOS 06 Mayıs 2021 GÜNDEM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sözleşmesi yapıldığı ve parası ödendiği halde Çin’in Türkiye’ye teslimini geciktirdiği aşıların faturasını Uygur Türklerine ve Doğu Türkistan’a kesti.  Koca, “Bugün ‘Çin’den aşı gelecekti, nerede?’ diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı” diyen Koca, “Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin” ifadelerini kullandı.

“ÇİN’DEN AŞI GELECEKTİ, NEREDE?”

‘Aşı ve sözleşme nerede?’ sorularını yanıtsız bırakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada konuya ilişkin şunları söyledi:

“Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplam 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün ‘Çin’den aşı gelecekti, nerede?’ diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin.

“DİPSİZ KUYU, SAHİBİNİ DİBİNE ÇEKER”

‘Karşı çıkacağım, eleştireceğim’ diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan, dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi ‘Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com