Bakan Koca’nın ‘ücretsiz olacak’ dediği HPV aşısına zam geldi

Bakan Koca, kadınları rahim ağzı kanserinden koruyan HPV aşısının "ücretsiz" olacağını açıklamıştı, ancak bunun aksine HPV aşısına zam geldi.

KRONOS 30 Temmuz 2023 GÜNDEM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın HPV aşısının ücretsiz olacağını açıklamasının üzerinden aylar geçmesine karşın henüz somut bir adım atılmadı. Bunun aksine HPV aşısına zam geldi.

Evrensel’in haberine göre yeni zamla birlikte HPV aşısının 4 valanlısı 1858 TL, 9 valanlısı 2 bin 575 TL oldu.

Sağlık meslek örgütleri, Sağlık Bakanlığından kanseri önleyen HPV aşısının ulusal aşı takvimi içine alınarak birçok ülkede olduğu gibi ücretsiz olarak uygulanmasını talep ediyor.

HPV aşısının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ücretsiz karşılanmaması nedeniyle mahkemeye başvuran kadınlar davaları bir bir kazanmaya başladı.

‘ÜCRETSİZ OLACAK’ DENMİŞTİ

Açılan davaların kazanılması sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaşın üstüne ücretsiz HPV aşısı yapılması çalışmalara başladıklarını söylemişti.


 

HPV aşısı kadında direk rahim ağzı kanserine yol açan HPV tip 6, 11, 16, 18 virüslerine yönelik geliştirilmiş bir aşı olarak biliniyor. Bu aşının kullanımı ile kadında genital siğil ve rahim ağzı kanseri gelişiminin önüne geçiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com